Čtyřicítka pasažérů Concordie požaduje odškodnění půl miliardy dolarů


			Čtyřicítka pasažérů Concordie požaduje odškodnění půl miliardy dolarů
16.2.2012 Škody

Devětatřicet pasažérů potopené výletní lodi Costa Concordia podalo tento týden v Miami v americkém státě Florida žalobu k vyplacení odškodného ve výši 528 miliónů dolarů (přes deset miliard korun). Informovala o tom agentura AFP.

Žaloba cílí na miamskou společnost Carnival Cruise Lines Inc. a její dceřinou firmu Costa Cruise Line, která Concordii vlastní. Právní zástupce 39 pasažérů Marc Bern řekl, že obžalovaní "jednali záměrně lehkomyslně a vůbec nedbali na bezpečnost, životy a dobro žalující strany".

Právní experti upozorňují, že nebude lehké vyhrát případ u amerického soudu, jelikož na palubních lístcích společnosti Costa Cruise Line se uvádí, že jakékoliv právní kroky vůči společnosti by měly být podniknuty v Itálii.

"Věříme, že uspějeme," říká další právník Lewis Shelton. "Žalujeme je na Floridě správně, jelikož Carnival a Costa jsou v podstatě stejné entity a mají kanceláře zde," dodává Shelton.

Mezi 39 žalobci jsou pasažéři z Itálie, USA, Německa, Kanady, Jižní Koreje a Číny.

"Naším cílem je donutit společnosti provozující výletní plavby, aby neutrácely za reklamy na vysněné dovolené, jelikož neinvestují žádné peníze do bezpečnosti a výcviku personálu," říká Oscar Aleman, venezuelský pasažér, který ztratil na Concordii své osobní doklady.

Výletní loď Costa Concordia ztroskotala před měsícem – v pátek 13. ledna – u břehů ostrova Giglio v jižním Toskánsku. Luxusní, 290 metrů dlouhé plavidlo, najelo na skalisko, které roztrhlo její bok pod čarou ponoru.

Posádka plavidlo, na jehož palubě bylo 4234 lidí (některé zdroje uvádějí 4229 osob), navedla k břehu ostrova Giglio, kde se Concordia převrátila na pravobok a částečně potopila. Potápěči nalezli 17 těl, 15 lidí se pohřešuje.

Italská prokuratura zadržela kapitána lodi Francesca Schettina. Za zavinění nehody, několikanásobné zabití a předčasné opuštění lodi mu hrozí až 15 let vězení. Kapitán čeká na soud v domácím vězení.

tn.cz

Zdroj: tn.cz

Sledujte nás

Facebook Twitter LinkedIn

Komentáře

Přidat komentář

Nejsou žádné komentáře.

RSS

Související články