Další případ kontaminované pitné vody. Tentokrát v Novém Boru.


			Další případ kontaminované pitné vody. Tentokrát v Novém Boru.
25.8.2015 Škody

V Novém Boru a ne příliš vzdálené Okrouhlé na Českolipsku přibylo nemocných se střevními potížemi. Podle vodárenské společnosti mohlo dojít v Novém Boru ke kontaminaci vody během nedávné odstávky veřejné vodovodní sítě. V Okrouhlé laboratorní testy odhalily znečištění jednoho z vodojemů.

Hygienici v sobotu 22. 8. 2015 zakázali používání znečištěné vody. Ve vodě byl nadměrný výskyt bakterií Escherichia coli a koliformních bakterií. Tyto bakterie způsobují průjmová onemocnění a mohou vážně ohrozit zdraví. Laboratorní testy u nemocných ukázaly nakažení tzv. noroviry. Tyto viry jsou velmi infekční. Nemocných jsou již stovky. Kvůli nákaze se zavřely školky a veřejně přístupné budovy, jako je knihovna.

Severočeské vodovody a kanalizace (SČVK) zajistily náhradní zásobování pitnou vodou pro postižené domácnosti v Okrouhlé a části Nového Boru. Lidé nakupují přípravky proti průjmovým onemocněním, balené vody, antibakteriální mýdla a gely na ruce.

Rozbory z laboratoře ukazují, že zdroje pitné vody v Novém Boru mají vyhovující kvalitu vody. Jen ve dvou ulicích vzorky prokázaly znečištění. „K lokálnímu znečištění mohlo dojít ze zatím neidentifikovaného místního zdroje, který byl použit v době plánované odstávky 18. srpna. Tím mohlo dojít ke kontaminaci části veřejné vodovodní sítě," uvedla Kardianová.

„V Novém Boru víme zatím zhruba o stovce nakažených, ve skutečnosti jich ale bude zřejmě víc," řekl starosta Jaromír Dvořák. „Připravujeme kvůli tomu trestní oznámení na neznámého pachatele, lidé po nás budou žádat odškodnění," dodal.

Kdo za tak velké rozšíření může, je zatím nejasné. Podle některých lidí je nikdo včas nevaroval. Myslí si to i Robert Kuchař, který dokonce podal trestní oznámení na starostu města Jaromíra Dvořáčka. Starosta měl situaci řešit úplně jinak. Zhruba první dva dny se tu nic nedělo. Radnice nedávala informace. Rozhlas třeba lidi neslyšeli, nejezdila tu žádná auta s ampliony, která by lidi varovala. Letáčky se objevily až o víkendu. Kdyby šlo o něco mnohem závažnějšího, polovina Nového Boru by to třeba nepřežila,“ myslí si Robert Kuchař.

Jaromír Dvořák, starosta, na toto reagoval: „S opatřeními jsme mohli začít až v momentě, kdy jsme měli od hygieny nějaká rozhodnutí a výsledky. Konali jsme okamžitě, jak jsme se to dozvěděli. Navazovala na to celá série opatření. Jako město jsme určitě obstáli.“

SČVK dezinfikují vodovod a pouští do vody zvýšené množství chlóru, který má zahubit veškeré bakterie. Také provádí kontrolu všech zpětných klapek ve vodovodu, aby vyloučily, že se nákaza do vodovodu dostala skrze něčí studnu.

Zdroj: oPojištění.cz

Sledujte nás

Facebook Twitter LinkedIn

Komentáře

Přidat komentář

Nejsou žádné komentáře.

RSS

Související články