Evropa: série prosincových bouří byla nejhorší za 20 let


			Evropa: série prosincových bouří byla nejhorší za 20 let
6.2.2014 Škody

Velká Británie a část Evropy zažily od prosince 2013 do Nového roku nejhorší období zimních  bouří od roku 1991. Předčasný start do evropské zimní sezony bouří  signalizovala vichřice Christian která dorazila do jižní Británie  28. října.  Následovala bouře  Xaver, která postihla sever Evropy  5. a 6. prosince.
Prosincové bouře Dirk, Erich a Felix, které se přehnaly přes Velkou Británii a Francii mezi 23. a 27. prosincem byly, co se týče rychlosti větru, méně intenzivní než Christian a Xaver, ale způsobily v pobřežních oblastech i ve vnitrozemí rozsáhlé záplavy.

K dnešnímu dni stály zimní bouře pojistitele odhadem 3 miliardy eur (= 4 miliardy dolarů), což je v souladu s očekávanými ztrátami danými historickou zkušeností. Pro srovnání, nejvíce destruktivní evropská zimní bouře za posledních 25 let, Daria, která zasáhla Velkou Británii, Francii, Nizozemsko a Německo v lednu roku 1990, by dnes stála pojišťovny kolem 10,5 miliard eur.
Shlukové bouřky (cluster storms), které vznikly koncem prosince díky rozsáhlé oblasti nízkého tlaku nad Islandem, mohou způsobit několik relativně slabých bouří, které následují krátce po sobě, o čemž svědčí trojice prosincových, nebo jednu velmi silnou, jakou byla například bouře v roce 1999, která způsobila škody za miliardy eur.

Přesto, že  jednotlivě byly bouře koncem prosince relativně slabší, než bouře v nedávné historii (například Kyrill v roce 2007, Klaus v roce 2009 a Xynthia v roce 2010), v součty způsobených škod začínají narůstat. Pro bouře byla charakteristická  vysoká rychlost větru s vydatnými dešti , které přinesly záplavy. Ty tvořily z celkových škod 40 – 50%. Další   záplavy pak  způsobila  řada  extrémních  přílivů a odlivů. Informace od likvidátorů naznačují, že škody způsobené záplavami na pobřeží budou vyšší než u vnitrozemských, jelikož se jedná o slanou vodu.

Zatímco Evropa zápasila se zimní bouří, na druhé straně Atlantiku  byla Severní Ameriku postižena silnými mrazy. Extrémní mrazy a zimní bouře způsobily  ve střední a východní části Spojených států amerických a východní Kanady, způsobily největší komplikace  od superbouře Sandy v říjnu 2012. Jen americké letecké společnosti byly nuceny zrušit 20 000 letů a podle odhadů postihly následky nepřízně počasí celkem  200 milionů lidí.  Společnost Planalytics odhaduje škody  přibližně na 5 miliard dolarů, zatímco škody způsobené zimními bouřemi za posledních  20 let byly v průměru 1,4 mil dolarů

Lloyd's

Zdroj: Lloyd's

Sledujte nás

Facebook Twitter LinkedIn

Komentáře

Přidat komentář

Nejsou žádné komentáře.

RSS

Související články