General Motors zaplatí americké vládě 900 milionů dolarů za ukončení vyšetřování závady milionů vozů


			General Motors zaplatí americké vládě 900 milionů dolarů za ukončení vyšetřování závady milionů vozů
18.9.2015 Škody

Technická závada vozů největší americké automobilky General Motors si vyžádala od roku 2001 přesně 124 obětí. Nyní se ukázalo, že GM o chybě i jejích následcích věděla, ale i přesto nepodnikla potřebné kroky k nápravě. Nyní si za 900 milionů dolarů koupila ukončení vyšetřování celé záležitosti.

Automobilka GE v roce 2001 zjistila, že do velké části jejich nových vozů bylo zabudováno zapalování s konstrukční vadou. Ta způsobovala, že během jízdy zapalování samovolně vypnulo motor. S tím se však vypnuly i další pomocné systémy jako posilovač řízení, posilovač brzd a centrum ovládání airbagů. Výsledkem bylo 124 mrtvých a 275 zraněných.

Se stoupajícím tlakem veřejnosti se celý případ znovu otevřel a dohledové orgány zjistily, že firma se o potížích s přepínači dozvěděla už v roce 2001, ale se svoláváním vozů k opravě začala až loni v únoru. Tehdy bylo svoláno do servisů 30 milionů automobilů.

Americký Národní úřad pro bezpečnost silničního provozu (NHTSA) v roce 2014 udělil GM za opožděné svolávání vozů s vadným zapalováním maximální možnou pokutu 35 milionů dolarů. Firma navíc kvůli potížím se zapalováním čelila již více, než tisíci civilním žalobám a nárokům na odškodnění, za které zaplatila 575 milionů dolarů.

Automobilka vytvořila fond pro odškodnění obětí nehod způsobených problémy se zapalováním. Firma na odškodné vyčlenila 625 milionů dolarů a za každé úmrtí by měla rodinným příslušníkům oběti vyplatit nejméně milion dolarů.

Aby General Motors celou aféru co nejdříve uzavřelo a předešlo trestnímu vyšetřování, dohodlo se s Ministerstvem spravedlnosti Spojených států na ukončení vyšetřování výměnou za vyplacení pokuty ve výši 900 milionů dolarů. GE hrozilo vyšetřování z podezření úmyslného zatajení skutečnosíi o technickém problému jejich automobilů.

Zdroj: TheGuardian.com

Sledujte nás

Facebook Twitter LinkedIn

Komentáře

Přidat komentář

Nejsou žádné komentáře.

RSS

Související články