Globální katastrofy způsobily v roce 2015 ekonomické ztráty ve výši 85 miliard dolarů


			Globální katastrofy způsobily v roce 2015 ekonomické ztráty ve výši 85 miliard dolarů
7.1.2016 Pojistný trh

85 miliard dolarů. Taková je ekonomická bilance přírodních katastrof v roce 2015. Z této částky byly pojištěny ztráty ve výši 32 miliard dolarů. Pojistné ztráty z přírodních katastrof však nakonec byly nižší, než v roce 2014, zatímco u katastrof způsobených člověkem došlo k nárůstu.

Celkový počet obětí v důsledku katastrof dosáhl v loňském roce 26 000 lidských životů, což je dvojnásobek roku 2014.

Celkové ekonomické ztráty se za loňský rok vyšplhaly na 85 miliard dolarů, cože je podstatně méně, než v roce 2014, kdy celkové ztráty dosáhly 113 miliard dolarů a deset let před tím dokonce 192 miliard.  Samotné přírodní katastrofy činí z celkové částky 74 miliard. Zbylých 11 miliard mají na svědomí katastrofy způsobené lidmi.


Čtěte také: Výbuch skladiště v Tchien-ťinu si vyžádal život nejméně 44 lidí


Vichřice, hurikány, zemětřesení, povodně a přírodní požáry, byly hlavními příčinami vysokých škod. K ekonomickým ztrátám pojistných škod přispěly nejvíce únorové sněhové bouře ve Spojených státech. Za škody na majetku zde pojišťovny vyplatily 2 miliardy dolarů. Nízká hurikánová aktivita během loňské sezóny udržela celkové pojistné ztráty na nízké úrovni. Větší pohromy se ovšem udály v mnoha dalších oblastech světa.

Zemětřesení o síle 7,8 stupně Richterovy škály, kterým byl postižen Nepál a sousední země, způsobilo humanitární katastrofu: okolo 9 000 lidí zemřelo a zničeno bylo 500 000 domů. Ekonomické ztráty zde byly odhadnuty na 6 miliard dolarů, ze kterých však byl pojištěn majetek pouze v hodnotě 160 milionů.


Čtěte také: Indická zajišťovna GIC Re odhaduje výši výdajů za nepálské zemětřesení na 160 milionů dolarů


Tento rok se rovněž stal, podle Světové meteorologické organizace, nejteplejším rokem v lidské historii. Výjimečně vysoké teploty a nedostatek srážek způsobily silná sucha, přírodní požáry a vlny veder v mnoha zemích. Více jak 5 000 lidí zemřelo ve vlnách extrémních teplot v průběhu letní sezóny v Indii, Pákistánu, Evropě, Severní Africe a na Středním východě. V Indii a Pákistánu teploty dosahovaly až 48 °C. Šlo o nejvyšší hodnoty od roku 1995, kdy si vedra vyžádala 3000 obětí. „Byl to další rok mnoha katastrofických událostí, které se smutně projevily v počtu obětí,“ říká Kurt Karl, hlavní ekonom ve Swiss Re. „Celkový hospodářský dopad katastrofických událostí byl v postižených oblastech devastující. Loňské postižené oblasti navíc měly velmi nízkou úroveň propojištění.

Pro porovnání s lidskými ztrátami způsobenými přírodou, více životů bylo ztraceno v důsledku převrácení mnoha lodí přepravujících migranty z oblastí bojů v severní Africe, zatímco se pokoušeli dostat do Evropy.

Ztráty způsobené lidmi se vyšplhaly na 9 miliard dolaru a oproti roku 2014 tak stouply o 2 miliardy. Mezi nejdražší spadá série výbuchů průmyslových sítí a elektrárenských zařízeních, které vyšly na 3 miliardy dolarů. K nejvýznamnějšímu výbuchu došlo v Čínském skladu ve městě Tianjin. Zde se škody vyšplhaly na 2 miliardy dolarů a bylo zmařeno 179 lidských životů.

Zdroj: Swiss Re

Sledujte nás

Facebook Twitter LinkedIn

Komentáře

Přidat komentář

Nejsou žádné komentáře.

RSS

Související články