Havárie plynu jsou nebezpečné - kontroly se podceňují


			Havárie plynu jsou nebezpečné - kontroly se podceňují
2.8.2013 Škody

Čtvrt roku po výbuchu v Divadelní ulici není možné komunikací projet. Uzavřená bude minimálně do začátku září. Vzpomínkou na výbuch plynu jsou stále přítomné žluté vzpěry. Podobně jsou na tom i obyvatelé domu sousedícího s panelákem ve Frenštátě pod Radhoštěm. Domů se ani po téměř půl roce vrátit nemohou. To jsou nedávné příklady toho, kolik škody a jak dlouhodobé následky má výbuch plynu. Plynaři nedávno zkontrolovali těsnost plynovodů na stovkách míst nejen v Praze v důsledku červnových povodní a problémy odstranily.

Podle zástupců URS Czech, nadnárodní společnosti zabývající se certifikací mezinárodních podnikových standardů se zastoupením v Česku a sesterské firmy URS Inspekce však není v pořádku, že se kontroly a revize nedělají důsledně již preventivně, ale většinou, až se problém objeví. Přitom většina pochybení je zapříčiněna podle vyšetřovatelů právě lidskou nedbalostí či technickou závadou.

Plynaři sice tvrdí, že například v metropoli kontrola těsnosti plynovodů probíhá minimálně jednou za rok a ve stejném intervalu je prováděna i obdobná kontrola regulátorů tlaku plynu. Mnohdy však nejsou kontroly prováděny důsledně.

Často je chyba i v lidech, kteří pravidelné kontroly opomíjejí. Spoléhají na to , že si úniku včas všimnou, šetří náklady na revize a ohrožují tak nejen sami sebe, ale i okolí. Důvodem častého podcenění rizika je, že pokud provozovatelem zařízení není právnická osoba jako je družstvo nebo firma, tak platná legislativa revize přímo nenařizuje.

Zabránit neštěstím způsobeným při úniku plynu ze zařízení v objektech lze jen pravidelnou kontrolou plynových rozvodů a spotřebičů. V případě pochybností je třeba se okamžitě obrátit na linku plynařů určenou pro řešení poruch. Revize se má podle platných předpisů provádět jedenkrát za tři roky a kontrola jednou za rok. Součástí revize je provedení kontroly těsnosti. Do kontrol by měla být zahrnuta veškerá plynová zařízení v bytových či rodinných domech, jako jsou plynové sporáky, karmy, kotle či jiné spotřebiče.

URS Certifikace

Zdroj: URS Certifikace

Sledujte nás

Facebook Twitter LinkedIn

Komentáře

Přidat komentář

Nejsou žádné komentáře.

RSS

Související články