Letadlo spadlé ve Smolensku nebylo pojištěné

11.4.2014 Havárie

Polsko si připomíná čtvrté výročí tragédie prezidentského tupolevu ve Smolensku, během níž zahynulo téměř sto lidí včetně prezidenta Lecha Kaczynského a jeho manželky.

Pro většinu pozůstalých neštěstí umocňuje fakt, že jejich blízcí zemřeli při katastrofě prezidentského letounu a ne při "obyčejné havárii". Dostanou tak jen zlomek peněz, na které by měli nárok, pokud by jejich příbuzní zahynuli při letecké katastrofě některé z renomovaných světových aerolinek.

Podle zpravodajského serveru Wyborcza.pl nebyl prezidentský let do Smolenska pojištěn. V Polsku jsou totiž podobně jako v České republice stroje vládní letky součástí polské armády a jako na armádní stroje se na ně pojištění pro případ katastrofy nevztahuje.

"Navíc většina z 96 obětí katastrofy neměla uzavřenu pojistku pro případ úmrtí při nešťastné události," uvádí server. Vysokou pojistku měl uzavřenu pouze prezidentský pár, takže pozůstalým po Lechu Kaczynském a jeho žena Marii vyplatily pojišťovny asi tři miliony polských zlotých, tedy necelých dvacet milionů korun.

Polský stát jisté "kompenzace" a zabezpečení vdov a sirotků vyplatil, většinou částky kolem 250 tisíc zlotých (asi 1,5 milionu korun). Pokud by se jednalo o havárii běžné linky, mohli by pozůstalí dostat odškodnění v řádu milionů dolarů. 

iDNES.cz 

Zdroj: iDNES.cz

Komentáře

Přidat komentář

Nejsou žádné komentáře.

RSS

Související články