Malajsijské letadlo na Ukrajině sestřelila raketa, potvrdily to satelity


			Malajsijské letadlo na Ukrajině sestřelila raketa, potvrdily to satelity
18.7.2014 Havárie

Malajsijský letoun ve vzdušném prostoru na Ukrajině v oblastech bojů mezi ukrajinskou armádou a separatisty údajně sestřelila řízená střela země-vzduch. Tvrdí to agentura AP s odvoláním na nejmenovaného vládního představitele USA a analýzu snímků ze satelitů. Kyjev a proruští povstalci se vzájemně obviňují, že stroj sestřelila druhá strana. Ukrajinský prezident Petro Porošenko sestřel označil za "teroristický čin". Zemřelo 298 lidí. Podle informací amerických médií zapříčinila pád letounu raketa země-vzduch. Potvrdila to prý data sesbíraná jedním ze satelitů nad oblastí. Americký viceprezident Joe Bidden prohlásil, že letadlo bylo „očividně sestřeleno - sestřeleno, žádná nehoda, smeteno z oblohy“. „Je zde mnoho otázek, které musí být zodpovězeny. My ty odpovědi dostaneme a podle toho podnikneme další kroky,“ řekl.

Agentura AP s odvoláním na nejmenovaného amerického vládního představitele napsala, že tajné služby Spojených států jsou přesvědčeny, že malajsijský stroj mířící z Amsterodamu do Kuala Lumpuru zasáhla raketa země-vzduch. Rozvědka podle tohoto zdroje analyzuje, zda byla střela vypálena z ukrajinského, či ruského území. Zmíněný vládní představitel dodal, že je zřejmě nepravděpodobné, že by za pádem letadla stály ukrajinské vládní síly, neboť prý nemají potřebné kapacity. AP k americkému vyšetřování poznamenala, že USA mají vyspělou techniku, která dokáže zjistit odpálení raket.

Na palubě 298 lidí

Letoun začal neočekávaně klesat zhruba padesát kilometrů před vstupem do ruského vzdušného prostoru. Agentuře Reuters zdroj z oblasti letectví potvrdil, že stroj v očekávanou chvíli nevstoupil do ruského vzdušného prostoru.

Malajsijské aerolinky dnes upřesnili seznam cestujících, kterých bylo 283. Údaj 15 členů posádky zůstává nezměněn. Mezi pasažéry byla i tři nemluvňata. Z 298 lidí na palubě jich 154 bylo občany Nizozemska, 43 Malajsie a 27 Austrálie. Mezi cestujícími byli také obyvatelé Indonésie, Británie, Německa, Belgie, Filipín a Kanady. Národnost 41 lidí nebyla zatím ověřena.

Poradce ukrajinského ministra vnitra Anton Geraščenko na Facebooku napsal, že stroj ve výšce deseti kilometrů zasáhla raketa z protiletadlového komplexu Buk. Podle agentury AP podobný systém dnes viděli její zpravodajové poblíž východoukrajinského města Snižne.

E15

Zdroj: E15

Sledujte nás

Facebook Twitter LinkedIn

Komentáře

Přidat komentář

Nejsou žádné komentáře.

RSS

Související články