Ruská raketa se satelitem se zřítila krátce po startu


			Ruská raketa se satelitem se zřítila krátce po startu
16.5.2014 Havárie

Ruská nosná raketa Proton-M se zřítila krátce po startu z kosmodromu Bajkonur. Z dosud nezjištěných příčin selhaly motory třetího stupně. Problémy nastaly 545 sekundu letu, tedy zhruba devět minut po startu ve výšce kolem 160 kilometrů nad zemí. Proton-M je největší z ruských nosných kosmických raket.

Raketa měla na oběžnou dráhu vynést zatím nejvýkonnější ruskou spojovací družici, která měla pokrýt odlehlé oblasti Ruska a sousední země satelitní televizí, širokopásmovým internetem, a dalšími mobilními službami. Byla to již třetí z řady satelitů Express, vypuštěných v tomto roce. V březnu byly na oběžnou dráhu umístěny spojovací družice Express-AT1 a Express-AT. Raketa z  větší části shořela v atmosféře,  nicméně zbytky mohou dopadnout pravděpodobně v oblasi hranic Kazachstánu, případně na ruském jihu Sibiře nebo do Tichém oceánu. 

Podle agentury ITAR-TASS byla družice pojištěna na částku 2,5 miliardy rublů (1,4 miliardy korun).

Ruská raketa Proton-M rocket havrovala krátce po startu také loni v čevenci, kdy měla na oběžnou dráhu vynést tři družice systému Glonass, ruské obdoby Amerického navigačního systému GPS. Ty byly pojištěné na částku 6 miliard rublů a způsobené škody ruští experti vyčíslili na 4,4 miliardy rublů.


ITAR-TASS

Zdroj: ITAR-TASS

Sledujte nás

Facebook Twitter LinkedIn

Komentáře

Přidat komentář

Nejsou žádné komentáře.

RSS

Související články