Technici vyzvedávají vrak výletní lodi Costa Concordia


			Technici vyzvedávají vrak výletní lodi Costa Concordia
15.7.2014 Havárie

Vyzvedávání havarované výletní lodi začala včera brzy ráno a potrvá několik dní. Po dvou a půl letech má být vrak odtažen od italského ostrova Giglio a dopraven k sešrotování do janovského přístavu.

Loď pro více než 4000 cestujících, při jejíž havárii a převrácení na bok zahynulo 32 lidí, se loni v záři podařilo napřímit. Nyní je třeba, aby se ponor lodi snížil ze současných 30 na 18 metrů. Na to dohlíží celkem 500 lidí včetně 120 potápěčů a 50 inženýrů, nasazeny jsou i tři desítky lodí.

Na celou operaci bedlivě dohlížejí i ekologové, kteří monitorují, zda se při vyzvedávání z vraku neuvolňují nežádoucí chemické látky nebo zbytky paliva.

Odborníci předpokládají, že budou k přípravě lodi na poslední plavbu potřebovat pět až šest dní. Costa Concordia by na 280 kilometrů dlouhou cestu do Janova mohla vyrazit 21. července, v případě bezchybného průběhu vyzvedávání možná už o dva dny dříve.

Vlastníci lodi zaplatí  kolem 1,5 miliardy eur

"Náklady nás budou stát přibližně 1 miliardu eur. Částka ale nezahrnuje 100 000 eur na sešrotování vraku a opravu škod na ostrově Giglio," řekl Michael Thamm, generální ředitel společnosti Costa Crociere. Ale i přesto dodal, že se společnosti podařilo udržet 95 procent svých zákazníků i po potopení lodí, především díky významným slevám.

českátelevize.cz, Reuters

Zdroj: českátelevize.cz, Reuters

Sledujte nás

Facebook Twitter LinkedIn

Komentáře

Přidat komentář

Nejsou žádné komentáře.

RSS

Související články