V Brazílii se protrhla nádrž s toxickým kalem. Škody jdou do miliard dolarů.


			V Brazílii se protrhla nádrž s toxickým kalem. Škody jdou do miliard dolarů.
20.11.2015 Havárie

Severovýchod Brazílie čelí jedné z největších ekologických katastrof v historii země. Prasklá nádrž s toxickým bahnem kontaminovala více jak 400 km řeky a zpustošila desítky vesnic. Geenpeace odhadují, že náhrada škody by měla být v řádech miliard dolarů.

 

5. listopadu se v oblasti Bento Rodrigues v severovýchodní Brazílii protrhla nádrž zadržující bahno odtěžené spolu s železnou rudou, z dolu patřícímu mezinárodní těžařské společnosti BHP. Nádrž sloužila k propírání rudy a kromě zeminy obsahovala další chemikálie, uvolněné při zpracování rudy.

Brasilia

Protržení přehrady způsobilo okamžité zaplavení přilehlých oblastí kontaminovaným bahnem a rovněž naprosté zničení desítek vesnic. Vlna bahna usmrtila 11 lidí a dalších 600 donutila k okamžité evakuaci. Pitná voda je kontaminovaná v celé oblasti a toxické bahno se dostalo i do velké řeky Rio Doce. Ta poskytuje zdroj pitné vody pro více než 200 měst. Bahno, které se do řeky vlilo způsobilo okamžitě smrt veškeré její fauny. Stovky tun mrtvých ryb nyní hnije na březích a v proudu řeky. Devastaci krajiny i měst můžete vidět na tomto videu.

 

 

 

 

 

Britsko-Australská důlní společnost teď čelí obrovské pokutě, která by měla pokrýt veškeré škody a práce spojené s dekontaminací půdy. Už teď je jasné, že ekologickou katastrofu takového rozsahu půjde jen obtížně napravit, zda vůbec.

Zdroj: The Guardian

Sledujte nás

Facebook Twitter LinkedIn

Komentáře

Přidat komentář

Nejsou žádné komentáře.

RSS

Související články