Kdo vás na dálnici odtáhne? Rozhodnout může ŘSD.


			Kdo vás na dálnici odtáhne? Rozhodnout může ŘSD.
15.2.2016 Škody

Upravený silniční zákon nově umožňuje Ředitelství silnic a dálnic rozhodovat o tom, kdo odtáhne havarované vozidlo z dálnice. Dosud o tom rozhodovala policie. Nově také ŘSD testuje své asistenční služby zdarma.

Upravený silniční zákon nově umožňuje Ředitelství silnic a dálnic rozhodovat o tom, kdo odtáhne havarované vozidlo z dálnice. Dosud o tom rozhodovala policie. Nově také ŘSD testuje své asistenční služby zdarma.

Před koncem roku 2015 vzešel v platnost nový silniční zákon, který ŘSD umožňuje rozhodnout, kým bude odtaženo vozidlo překážející po havárii na dálnici. Ve chvíli, kdy majitel vozidla není schopen toto rozhodnutí učinit, jeli například v bezvědomí následkem havárie, může ŘSD určit, kdo vozidlo odtáhne. To se ovšem nelíbí pojišťovnám a ve výsledku ani řidičům, neboť ceny odtahových služeb jsou mnohdy tak vysoké, že je pojišťovna nemůže v rámci smlouvy vyplatit v plném rozsahu a zbytek peněz je pak "odtahovkou" vymáhán od řidiče.

Problémem je také doba, než asistenční služba havarovaného přijede a automobil odtáhne. ŘSD chce nyní vypsat výběrové řízení na odtahové služby, které by v případě nedostatečné rychlosti řidičovi asistenční služby, přijely a auto či kamion odtáhly.

Novinkou, kterou nyní ŘSD také spustilo je vlastní asistenční služba. Zatím pouze zkušebně na dálnici D1. ŘSD se tím také snaží zkomplikovat činnost tak zvaných „lovců nehod“.

Nyní je dálnice D1 rozdělena na 4 pomyslné úseky, z nichž každému bude příslušet jedno asistenční vozidlo s garantovanou rychlostí zásahu 20 minut. Motoristé tyto asistenční vozy budou moci využít bezplatně (na náklady ŘSD) a dovolají se jim na lince 800 280 281. „Je třeba vyjít vstříc všem, kteří se z jakéhokoliv důvodu zastaví na dálnici a vytvoří tak potenciální překážku provozu. Úkolem bude co nejrychleji dojet na místo, překážku označit a poté pomoci řidiči vyřešit problém,“ uvedl mluvčí ŘSD Jan Rýdl. Vozy jsou vybaveny světelnou signalizací pro označení překážky, nářadím, hasicími přístroji a základním zdravotnickým vybavením. I když nemají primárně sloužit pro odtah, mohou vozidlo na krátkou vzdálenost i odtáhnout.

Novou službu ŘSD vyhodnotí během několika měsíců a případně jí nasadí i na další dálniční úseky.

Zdroj: oPojištění.cz

Sledujte nás

Facebook Twitter LinkedIn

Komentáře

Přidat komentář

Nejsou žádné komentáře.

RSS

Související články