Loňský výbuch plynu v Praze:  případ je odložen, viník  již zemřel


			Loňský výbuch plynu v Praze:  případ je odložen, viník  již zemřel
6.3.2014 Škody

Za loňský výbuch plynu v pražské Divadelní ulici žádný trest nepadne. Viníkem je totiž stavbyvedoucí, který už zemřel. Kriminalisté zjistili, že explozi způsobilo porušení technických norem při stavbě v sedmdesátých letech. Policie teď případ odložila.

Viník nezachoval předepsanou vzdálenost mezi vedením elektřiny a plynu. Kabely ležely přímo na plynovodu, přesto byla stavba v roce 1980 zkolaudována. Po čase se izolace porušila, došlo ke zkratu a následně elektrický oblouk poškodil plynovod. Otvorem o průměru zhruba 1,5 centimetru pak unikal plyn. Podle vyšetřovatelů trvalo několik hodin, než se uniklý plyn nahromadil v budově číslo popisné 5. Tam poté vybuchl.

Výbuch v dubnu zranil přes 40 lidí, dva z nich utrpěli vážná zranění. Exploze poničila nejen samotný dům patřící Řízení letového provozu. Napáchala také škody na okolních budovách - Akademii věd, Národním divadle, poškozené byly rovněž budovy na Smetanově nábřeží i zaparkovaná  auta. Zavřenou Divadelní ulicí pak auta projela znovu až v září.

Škoda se podle kriminalistů odhaduje na 275 milionů korun. Do případu se přihlásilo 50 poškozených lidí a přes 30 firem a podle 10 pojišťoven Protože policie prověřování odložila, o jejich nároku na odškodnění budou rozhodovat soudy v občanskoprávním řízení.

Český rozhlas, iDNES.cz

Zdroj: Český rozhlas, iDNES

Sledujte nás

Facebook Twitter LinkedIn

Komentáře

Přidat komentář

Nejsou žádné komentáře.

RSS

Související články