Nečas: Škody se mohou vyšplhat až na desítky miliard


			Nečas: Škody se mohou vyšplhat až na desítky miliard
7.6.2013 Škody

Povodně dál sužují Čechy, přestože voda již postupně opadá, a stát pomalu začíná sčítat předběžné škody. Poničené dálnice, rychlostní silnice a silnice prvních tříd budou podle odhadů potřebovat 350 milionů korun, dalších 680 milionů pak železnice. Podle premiéra Petra Nečase (ODS) by se mohly celkové škody vyšplhat na desítky miliard. Nejpostiženější bude podle něj evidentně povodí Vltavy a povodí Labe. Evropská komise mezitím oznámila, že státům postiženým nynějšími povodněmi bude schopna ještě letos vyplatit náhradu části škod z Fondu solidarity.

"Je evidentní, že to budou částky v miliardách, pravděpodobně nelze bohužel vyloučit, že to bude dvouciferné číslo v miliardách, nebudou to tedy stovky milionů," sdělil Nečas novinářům po jednání Ústředního krizového štábu a Ústřední povodňové komise. Vzhledem k tomu, že má ovšem opět přjít déšť a povodeň trvá, je podle premiéra předčasné hovořit o celkových škodách. Česká asociace pojišťoven ve svém předběžném odhadu hovořila o škodách za asi 7,5 miliardy korun a přibližně 96 tisících pojistných událostech.

Pojišťovny mají již nahlášeno přes 10 tisíc povodňových škod v objemu výrazně převyšujícím miliardu korun.

Pojistné události nahlášené klienty rychle přibývají, jejich velký nárůst se čeká po víkendu, kdy se lidé budou vracet do svých domů a bytů či navštíví své poškozené chaty a chalupy.

Pojišťovny již řadu škod vyřešily, likvidátoři budou pracovat v kalamitním režimu v sobotu i neděli.

Odhad výše povodňových škod vláda kromě jiného potřebuje pro jednání s Evropskou komisí pro čerpání prostředků z evropského Fondu solidarity.

  • Postižené země musí požádat o pomoc z Fondu solidarity do deseti týdnů.
  • Škody musí přesáhnout hranici 0,6 procenta jejich hrubého národního
    důchodu.
  • V případě ČR je to 872 milionů eur (22 miliard korun), v případě Rakouska 1,79 miliardy eur a Německa 3,67 miliardy.
  • Pomoc ale může být udělena i v případě, že škody tento práh nepřesáhnou, ale živelní pohroma způsobí velké regionální škody.
  • Z fondu není možné vyplatit víc než miliardu eur ročně, letos ale komise vyplatila zatím jen 15 milionů eur.

Povodňové škody na silnicích a železnicích přesáhly podle předběžných odhadů miliardu korun. Protože nejsou ještě všechny oblasti dostupné, není ale vše přesně zmapované. Kompletní rovněž není součet škod na silnicích nižších kategorií, které spravují jednotlivé kraje. Obcím a městům je ministerstvo dopravy připraveno na odstraňování škod poskytnout pomoc nejen finanční, ale i ve formě odborného posouzení míry poškozených dopravních staveb a ve spolupráci s ministerstvem pro místní rozvoj a Úřadem pro ochranu hospodářské soutěže připravilo manuál, podle kterého by jednotlivé obce mohly v co nejkratší době vybírat firmy pro opravy poškozených silnic a tratí. Manuály se prý objeví na internetových stránkách ministerstva ještě během dneška.

První peníze na opravy by měl úřad začít uvolňovat zkraje příštího týdne. K dispozici má zhruba 3,3 miliardy korun. V této částce je jednak 1,3miliardová rezerva Státního fondu dopravní infrastruktury a dále dvě miliardy korun, které byly původně plánovány pro obnovu infrastruktury v rámci zvyšování konkurenceschopnosti země a nyní mají být použity právě na opravy zatopené infrastruktury.

Zdroj: ČT24

Sledujte nás

Facebook Twitter LinkedIn

Komentáře

Přidat komentář

Nejsou žádné komentáře.

RSS

Související články