Německý Volkswagen čelí skandálu s podvodem měření emisí


			Německý Volkswagen čelí skandálu s podvodem měření emisí
22.9.2015 Škody

Americká Agentura pro ochranu životního prostředí obvinila VW, že pomocí softwaru v automobilech manipuloval s výsledky emisních testů, aby splnil potřebné limity v USA bez dalších nákladů navíc. Tato strategie se mu teď dost prodraží.

Prodeji vozů Volkswagen ve Spojených státech je spíše podprůměrný a německá automobilka roky pracovala na budování reputace svých vozů v boji s americkou a asijskou konkurencí na tamějším trhu. Kromě pokuty 18 miliard dolarů teď VW hrozí i definitivní ztráta jména a důvěry amerických zákazníků.

Americká Agentura pro ochranu životního prostředí (EPA) v pátek Volkswagen obvinila, že do řady modelů dieselových vozů značek VW a Audi z posledních sedmi let instaloval software, který umožňuje skrýt při testování emisí skutečné hladiny vypouštěných oxidů dusíku. Palubní počítač rozeznal při testování styl jízdy, který je pro měření emisí typický a upravil podle toho uvolňování emisí a to až 40 krát. Automobily tak mohly projít americkými zákonnými požadavky a zároveň si držely image ekologických aut.

Automobilka se k podvodu v pondělí přiznala a výkonný ředitel společnosti Martin Winterkorn se za chybu veřejně omluvil a nařídil interní vyšetřování, aby odhalil viníka. Akcie firmy v pondělí reagovaly téměř pětinovým propadem. To je nejhorší ztráta za posledních sedm let. Akcie Volkswagenu uzavřely pondělní obchodování s poklesem o 18,6 procenta na 132,2 eura. Z tržní hodnoty společnosti tak zmizelo asi 14 miliard eur.

Volkswagen musí kvůli tomu v USA stáhnout do servisů půl milionu aut a hrozí mu pokuta v až 18 miliard dolarů. Americké ministerstvo spravedlnosti rovněž nařídilo policejní vyšetření případu.

VW má však problém i v Jižní Koreji. Po přiznání podvodu v USA oznámila jihokorejská vláda, že překontroluje emise vozů VW a Audi s naftovým motorem. Kontrola se bude týkat zhruba 4 000 až 5 000 vozů značek VW Jetta a Golf a Audi A3 vyrobených v letech 2014 a 2015.

Zdroj: oPojištění.cz

Sledujte nás

Facebook Twitter LinkedIn

Komentáře

Přidat komentář

Nejsou žádné komentáře.

RSS

Související články