PVK vyplatí obyvatelům Dejvic finanční kompenzaci. Peníze půjdou z pojištění odpovědnosti


			PVK vyplatí obyvatelům Dejvic finanční kompenzaci. Peníze půjdou z pojištění odpovědnosti
26.5.2015 Odpovědnostní

Pražské vodovody a kanalizace (PVK) slíbily, že vyplatí obyvatelům i soukromým subjektům kompenzaci za bolestné i ušlý zisk. O tom, že škody půjdou do milionů, svědčí i angažovanost restauratérů a hoteliérů. PVK a pojišťovna Kooperativa budou případy odškodňovat v rámci pojištění odpovědnosti.

V neděli v poledne došlo v pražských Dejvicích ke kontaminaci kohoutkové vody, kvůli které muselo více než 130 obyvatel vyhledat lékařskou pomoc. Situace se dotýká přibližně 30 tisíc obyvatel, kteří nemohou používat vodu z vodovodu. Příčinou měl být neznámý přívod vody v jednom z domů, který nebyl zapsán ve vodovodních mapách.

Do vody se dostaly koliformní bakterie, které způsobily střevní potíže obyvatel Dejvic. V současné době voda není stále pitná ani po převaření a není ani vhodná na mytí nádobí. Ve středu večer by již měla být voda nezávadná.

V okolí je kolem 50 cisteren s pitnou vodou, kterou využívají nejen obyvatelé, ale také restaurace a firmy z okolí. Mnozí také spoléhají na balenou vodu, ta se ale v nejbližších obchodech vyprodává stejně rychle jako léky proti střevním potížím.

K otázce náhradě škod se vyjádřila právní kancelář Jaroš & Vávra. „Pokud dojde vadnou vodou k újmě na zdraví odběratele vody, může se tento postižený odběratel domáhat náhrady újmy na zdraví, jako jsou náklady na léčbu, ušlou mzdu, úhradu léků a dalších výdajů spojené s léčbou. Primárně se obyvatelé musí obrátit na dodavatele vody, který by měl být pro tento druh škody pojištěn.

Taková situace jistě nastane a to nejen ze strany fyzických osob, ale i právnických osob, jako jsou provozovatelé hotelů, restaurací, školek a mnoha dalších zařízení závislých na vodě. PVK je samozřejmě má pojištění odpovědnosti a tak naprostá většina náhrad půjde z pojistného. „Pro tyto události jsme pojištěni u pojišťovny Kooperativa. Na odhady celkových škod je ještě příliš brzy, ale řádově se může jednat až o miliony korun. Fyzickým osobám budeme vyplácet takzvané bolestné, lidé se nám ale musí prokázat zdravotní zprávou od svého lékaře. Právnickým osobám budeme vyplácet ušlý zisk. Všichni obyvatelé v postižené oblasti nebudou za dobu havárie platit vodné ani stočné,“ říká mluvčí PVK Tomáš Mrázek.

Generální ředitel PVK Petr Mrkos, však uvedl, že všichni budou odškodněni. „Odškodnění má několik forem. V průběhu odstávky nebudeme účtovat vodné a stočné a každý, kdo za námi přijde s lékařskou zprávou, tak jej odškodníme. V případě lidí, kteří nebyli hospitalizováni, to bude pět tisíc korun. U hospitalizovaných řádově více“.

V článku pro iDNES Petr Mrkos uvedl, že celková ztráta v důsledku této havárie bude v řádech desítek milionů korun.

Zdroj: oPojištění.cz

Sledujte nás

Facebook Twitter LinkedIn

Komentáře

Přidat komentář

Pojištění odpovědnosti

Lubosek,  31. 10. 2015

Ještě, že to pojištění odpovědnosti máme :) Taky jsem nedávno zařídil (hledal jsem tady - http://www.klikpojisteni.cz/pojisteni-odpovednosti/) a musím říct, že jsem za to rád.

Trochu oprava

Lubosek,  31. 10. 2015

Haha, super systém komentářů, měl jsem to hodit přes FB - <a href="http://www.klikpojisteni.cz/pojisteni-odpovednosti/">http://www.klikpojisteni.cz/pojisteni-odpovednosti/</a> snad to teď bude vypadat líp :)

RSS

Související články