Osm unikátních historických vozů se v muzeu Corvette propadlo do jámy


			Osm unikátních historických vozů se v muzeu Corvette propadlo do jámy
14.2.2014 Škody

Uvnitř skončilo celkem osm automobilů Corvette. Dva z nich, 1993 ZR-1 Spyder a a 2009 ZR1 Blue Devil, zapůjčila muzeu automobilka General Motors. Zbylých šest historických vozů patřilo muzeu: 1984 PPG Pace Car, miliontá bílá corvetta z roku 1992, rubínově červená corvetta z roku 1993 ze čtyřicátého výročí automobilky, 2001 Mallett Hammer Z06 Corvette a jedenapůlmiliontá bílá corvetta z roku 2009.

V muzeu značky Corvette, v americkém státě Kentucky se vytvořil kráter. Nenadálý propad terénu, který se nazývá závrt, způsobil muzeu škody ve výši milionů dolarů. Šířka vzniklého kráteru je odhadována na 12 metrů, hloubka zhruba na devět metrů.

Posledním vozem je pak černá Corvetta z roku 1962, kterou muzeu věnoval před svou smrtí dárce z Indiany.

Záchrana exponátů nebude jednoduchá záležitost. Spíše než posouzení statiky bude záležet na geologickém posudku. Statika budovy samozřejmě může být poškozena, ale jde především o stabilitu podloží. Často jeden velký závrt může znamenat sérii dalších.

Také se neví do jaké míry jsou stabilní okraje vzniklého kráteru, na vyzvednutí vozů bude nutná těžká technika.

Co se týče pojištění exponátů muzea a dvou zapůjčených veteránů od General Motors nejsou známy žádné podrobnosti.

Podle názorů právníka Teda Corlesse, ze společnosti Corless Barfield Trial Group, bude pro případnou náhradu škody záležet samozřejmě na podmínkách uzavřeného opjištění a na stanovení skutečné hodnoty vozu. Podle něj může u pojištění historických vozů  jít o spoluúčast až do výše 10%.

Tomu oponuje zástupce Hagerty Insurance Agency, americké společnosti, která se na pojištění historických vozů specializuje. Tiskový mluvčí společnosti Jonathan Klinger říká, že tak vysoká spoluúčast pro pojištění veteránů je prý "obvykle šířeným mýtem". Zdůraznil, že žádný z postižených vozů u ní nebyl pojištěn. A dodává, že v rámci pojištění veteránů, může byt riziko závrtu v pojištění zahrnuto.

propertycasualty360.com

Zdroj: propertycasualty.com

Sledujte nás

Facebook Twitter LinkedIn

Komentáře

Přidat komentář

Nejsou žádné komentáře.

RSS

Související články