Požár chaty Libušín na Pustevnách: škody za desítky milionů


			Požár chaty Libušín na Pustevnách: škody za desítky milionů
4.3.2014 Škody

Požár vypukl v chatě asi 20 minut po půlnoci a před jednou hodinou ranní se zbortila střecha. Zkrotit plameny se podařilo až po poledni. Škoda, kterou napáchaly, zatím není přesně vyčíslena, ale podle prvních odhadů se bude počítat v desítkách milionů korun. Po příčině zatím vyšetřovatelé pátrají.

Jako škodu obrovských rozměrů vnímá požár i hejtman Zlínského kraje Stanislav Mišák. "Požár památkově chráněné chaty Libušín je pro Zlínský kraj velká ztráta, a to z mnoha pohledů. Do původní podoby bude asi jen těžce obnovitelná.

Je to něco jiného, než když se koncem devadesátých let prováděla rekonstrukce. Tady se bohužel bavíme o spáleništi," komentoval smutnou událost Mišák s tím, že se jedná o jeden z nevýznamnějších symbolů Zlínského kraje.

Objekt navrhnul architekt Dušan Jurkovič a Libušín stojí na Pustevnách už od roku 1898. Slavnostně byla chata otevřena o rok později. Interiér byl vyzdoben freskami a grafity s motivy valašských a slovenských pověstí podle návrhů Mikoláše Alše. K unikátům interiéru patřily například tři secesní lustry. Vzácný byl ale také příborník, skleník nebo hodiny. Kolem stolů stálo sto vyřezávaných židlí. Podle odborníků patřil Libušín k nejcennějším dílům, která Jurkovič navrhl.

 

 oPojištění.cz, Zlin.cz, 

Zdroj: oPojištění.cz, Zlín.cz

Sledujte nás

Facebook Twitter LinkedIn

Komentáře

Přidat komentář

Nejsou žádné komentáře.

RSS

Související články