Požár chaty Libušín způsobila špatně opravená kamna


			Požár chaty Libušín způsobila špatně opravená kamna
18.6.2014 Škody

Hasiči vyloučili úmyslné zapálení památkově chráněné chraty Libušín na Pustevnách. Požár na začátku března způsobila špatně opravená kamna s komínem, řekl mluvčí hasičů Zlínského kraje Libor Netopil. Škody způsobené požárem se odhadují na 80 milionů korun, obnova by mohla být hotová do tří let.

Hasiči podle Netopila pracovali se dvěma verzemi, a to úmyslné založení a chyba v kamnech na pevná paliva. U kamen zjistili konstrukční nedostatky, což potvrdil i znalecký posudek. "Zjistilo se, že při změně druhu paliva v kamnech v roce 2008 z elektřiny na pevná paliva došlo ke konstrukčním chybám," řekl Netopil s tím, že celá rekonstrukce nebyla vyhotovená na základě povolení.

Při opravě topení před šesti lety vznikla v komínové soustavě vzduchová kapsa, která nebyla odizolovaná od dřevěných stěn a trámů. "Stalo se to časovanou bombou," dodal Netopil. Podle něj na chybu nepřišla ani první revize po rekonstrukci. Závěry hasičů nyní dostane policie, která bude řešit, kdo porušil podmínky požární bezpečnosti.

Oheň zničil zejména pravou část Libušína, nejvíce umělecky hodnotnou jídelnu. Valašské muzeum v přírodě, které je vlastníkem chat, se rozhodlo zbytky stavby zachovat, aby pomohly připravit projektovou dokumentaci pro vědeckou rekonstrukci. Na obnovu památky muzeum vyhlásilo veřejnou sbírku, počátkem června se v ní bylo 6,2 milionu korun. Hlavní část obnovy objektu by měla pokrýt pojistka, peníze se sbírky budou využity pro další práce.

Národní kulturní památka patří do souboru beskydských secesních lidových staveb a symbolů Pusteven. Objekt pojmenovaný po bájné kněžně Libuši byl otevřen v roce 1899.

Týden.cz

Zdroj: Týden.cz

Sledujte nás

Facebook Twitter LinkedIn

Komentáře

Přidat komentář

Nejsou žádné komentáře.

RSS

Související články