Největší lesní požár za posledních 15 let


			Největší lesní požár za posledních 15 let
26.5.2012 Požáry

Jihomoravským hasičům se po více než 24hodinovém boji s mohutným lesním požárem podařilo dostat ho pod kontrolu. Nyní se již nejrozsáhlejší požár, který zasáhl Česko v posledních 15 letech, dál nešíří, jeho kompletní likvidace ale potrvá ještě několik dnů. Na místě, v oblasti tzv. Moravské Sahary na Hodonínsku, zasahovalo až 70 hasičských jednotek, nadále jim pomáhá speciální letadlo a tři vrtulníky. Požár nikoho zatím neohrozil, hasiči přesto vyhlásili nejvyšší zvláštní stupeň poplachu. Oheň postupně postihl až 200 hektarů, šířil se ze čtyř míst v oblasti mezi Bzencem, Strážnicí a Ratíškovicemi na Hodonínsku.

V terénu je nyní nasazeno až dvě stovky hasičů. Kromě pozemních jednotek hasí také vrtulníky a letadla. Zásah je mimořádně složitý. Hasiči musejí dovážet vodu z velké dálky, bojují s doutnajícími kořeny stromů. Boj s ohněm ztěžuje vítr a nepřístupný terén, takže musí vodu k požáru dopravovat kyvadlově. Stále platí nejvyšší zvláštní stupeň poplachu.

Bzenecký požár se již dostal na vrchol statistických tabulek. Svým rozsahem, až 500 hektarů lesa, patří k nejhorším v Česku za posledních 15 let. Dosavadní nejrozlehlejší požáry z let 1998 a 2003 přesahuje bezmála desetinásobně.

Požár se rozšířil ze čtyř míst. Často se plameny opět vracejí tam, kde už ustupovaly.

Stoupající dým lze pozorovat z dvacetikilometrové vzdálenosti. Požár zachvátil porost dlouhý čtyři a široký jeden kilometr. Zuří v jedné z nejvyprahlejších oblastí republiky nazývané Moravská Sahara. Jde o lokalitu podobnou skutečné poušti, která se rozkládá na sto hektarech. Tvoří ji duny navátých písků. Aby se co nejvíce ztížilo jejich rozšiřování, byl na okrajích před desetiletími vysázen les. Právě jeho značná část je nyní v ohni.

ČT24

Sledujte nás

Facebook Twitter LinkedIn

Komentáře

Přidat komentář

Nejsou žádné komentáře.

RSS