Požár Národního muzea zničil 200 metrů čtverečních střechy


			Požár Národního muzea zničil 200 metrů čtverečních střechy
12.2.2016 Požáry

150 hasičů zasahovalo dnes v noci na Václavském náměstí, jehož dominanta, Národní muzeum, byla v plamenech. Rychlý zásah hasičů a fakt, že v budově nebyly uloženy žádné exponáty, zabránil vzniku velkých škod. 

150 hasičů zasahovalo dnes v noci na Václavském náměstí, jehož dominanta, Národní muzeum, byla v plamenech. Rychlý zásah hasičů a fakt, že v budově nebyly uloženy žádné exponáty, zabránil vzniku velkých škod.

Budova Národního muzea prochází dlouhodobě celkovou rekonstrukcí a všechny exponáty a sbírky, byly již před více jak rokem odvezeny. Požár vznikl na střeše národní památky a šířil se v konstrukci a krytině střechy, která byla tvořena hlavně asfaltovými pásy.

Požár byl ohlášen pracovníkem ostrahy budovy okolo půl druhé v noci. Ten jako jediný skončil v nemocnici, neboť se nadýchal zplodin. Hasičské týmy byly na místě téměř okamžitě. Výjezdu se zúčastnilo 150 hasičů z 12 profesionálních jednotek a osmi dobrovolných. Hasiči uzavřeli provoz na pražské magistrále a v okolí budovy. Lešení, které jí v současné době obklopuje, samotný zásah velmi usnadnilo.

Požár se podařilo dostat pod kontrolu zhruba ve 3:25. Hasiči rozebrali střešní krytinu, kvůli zkoumání ohniska požáru a na místě zůstali až do ranních hodin.

Neorenesanční budova z roku 1891 právě prochází rekonstrukcí, znovu se má otevřít až v říjnu 2018. Muzejní exponáty uvnitř v této době nejsou. „Hořelo podstřeší, které tak jako tak musí projít rekonstrukcí. Ani voda hasičů nenadělala v historických sálech větší škody. A to včetně maleb,“ řekl po prohlídce historické budovy ministr kultury Daniel Herman. Dodal, že škody se budou vyčíslovat průběžně.

Podle ředitele muzea je budova během rekonstrukce pojištěna na jednu miliardu korun a odpovědnost plně nese konsorcium stavebních firem M-P-I, skládající se z firem Metrostav, Průmstav a Imos, které rekonstrukci provádějí.

Zdroj: oPojištění.cz

Sledujte nás

Facebook Twitter LinkedIn

Komentáře

Přidat komentář

Nejsou žádné komentáře.

RSS

Související články