Požár skladu paliv se vymkl kontrole. V Tripolisu hrozí katastrofa


			Požár skladu paliv se vymkl kontrole. V Tripolisu hrozí katastrofa
29.7.2014 Požáry

V důsledku raketového útoku vznikl ve skladu paliv nedaleko mezinárodního letiště v Tripolisu obrovský požár. Hoří obě palivové nádrže a požár se vymkl kontrole. V případě výbuchu skladu, v němž je uloženo více než 90 milionů litrů paliva, proto hrozí humanitární a ekologická katastrofa, uvedly zahraniční agentury s odvoláním na místní úřady. Libye již požádala o mezinárodní pomoc. První nádrž se vznítila po zásahu raketové střely v noci na dnešek. Tento kontejner obsahoval více než šest milionů litrů paliva. Dnes odpoledne se požár rozšířil ještě na druhou nádrž obsahující deset milionů litrů ropných derivátů.

Hasiči bojovali s ohněm po několik hodin, ale bez výsledku. Nakonec vyčerpali zásoby vody a museli místo opustit, uvedla agentura AFP s odvoláním na oficiální sdělení.

Libyjská televize podle Reuters vyzvala k evakuaci obyvatele města bydlící v okruhu pěti kilometrů od letiště kvůli nebezpečí exploze. Itálie a Řecko jsou prý připraveny poslat na boj proti nebezpečným plamenům leteckou pomoc, ale pouze za podmínky, že v místě ustanou boje mezi soupeřícími milicemi.

USA stáhly ze země diplomaty, Česko čeká

Libye stojí na pokraji občanské války. Na řadě míst zuří tvrdé boje, které jsou podle expertů jedny z nejtěžších od revolučního roku 2011. Současné násilí, které je důsledkem střetů milicí s vládou, vedlo o víkendu k tomu, že USA stáhly ze země svůj zbylý diplomatický personál a řada dalších zemí doporučila svým občanům z Libye odjet, případně zrušit své cesty do Libye.

Česká republika zatím svůj diplomatický sbor nestahuje a situaci v zemi pozorně sleduje, sdělila mluvčí českého ministerstva zahraničních věcí Johana Grohová. Dodala, že nadále platí pro české občany varování před cestami do celé Libye včetně Tripolisu zveřejněné na webu ministerstva již dříve v červenci.

ČT24

Zdroj: ČT24

Sledujte nás

Facebook Twitter LinkedIn

Komentáře

Přidat komentář

Nejsou žádné komentáře.

RSS

Související články