Sibiř postihly rozsáhlé požáry. V plamenech je víc jak 200 000 hektarů lesa


			Sibiř postihly rozsáhlé požáry. V plamenech je víc jak 200 000 hektarů lesa
24.4.2015 Požáry

První informace o vzniku a rychlém šíření požáru vydala média 12. dubna. Požár se vlivem suchého a větrného počasí rychle šířil a překročil dokonce i hranice s Čínou. Evakuovány byly tisíce lidí.

Možné příčiny požáru jsou podle médií dvě. Jedni viní obyvatele jedné z postižených vesnic, kteří pálili trávu, a oheň se vymkl jejich kontrole. Jiní hovoří o úmyslném založení sibiřským disidentem. Ať je příčina jakákoli, oheň již pohltil více jak 200 000 hektarů země.

Kalamitní stav zatím ruské úřady vyhlásily v celém Zabajkalském kraji a Chakaské autonomní republice, ve čtyřech okresech Burjatska a jednom v Krasnojarském kraji. Režim protipožární pohotovosti platí v Irkutské oblasti, Altajské republice, v osmnácti okresech Burjatska a jednom okresu Krasnojarského kraje. Celkem bylo evakuováno více jak 5 000 obyvatel a živel stačil pohltit již 1 500 domů včetně několika nemocničních zařízení.

Sibiřské požáry nedaleko města Čita

Na jih Sibiře ve středu mířily další záchranářské vrtulníky a speciální protipožární letouny Be-200. Boj s ohněm se soustřeďuje zejména do okolí půlmilionového města Čity, ležícího východně od Bajkalu. Plameny zuří už na okraji města, jemuž hrozí evakuace. Podle posledních informací se oheň rozšířil i do Číny.

Zatím nepřišly žádné zprávy o zkrocení požáru. Zahraniční média však před několika dny informovala o tom, že kouř z rozsáhlých požárů překonal Tichý oceán a dorazil až do nevadského Rena, které je více jak 8 000 km vzdálené od postižené oblasti. Silný dým nyní v údolí Sierra Nevady komplikuje život i místním lidem.

Zdroj: Guardian, iDNES, oPojištění.cz

Sledujte nás

Facebook Twitter LinkedIn

Komentáře

Přidat komentář

Nejsou žádné komentáře.

RSS

Související články