V Jablonném v Podještědí shořel hotel


			V Jablonném v Podještědí shořel hotel
3.5.2012 Požáry

Památkově chráněný hotel U Salvatora patří k nejstarším domům v Jablonném v Podještědí. Ve středu jej zničil požár.

Devíti jednotkám trvalo téměř dvě hodiny, než dostaly požár pod kontrolu. Musely použít i vodní děla. Ke zranění naštěstí nedošlo, hosté byli na výletě. Škoda půjde zřejmě do milionů.

Hořet začalo v podkroví, příčiny požáru ani škody zatím nejsou známy. „Vyšetřovatel podkroví prohlédne, teprve až místo vychladne," uvedla mluvčí hasičů Zdeňka Štrauchová.

Těžko je majitelům penzionu. Oheň jim spolykal živnost, kterou před zhruba deseti lety vykřesali z původní ruiny. „Zachovali jsme původní podlahy, dveře, architektonické prvky, okna. Před časem jsme dokončili renovaci pokojů v podkroví. Všechno tam bylo nové. Teď jen koukáme, jak to všechno mizí před očima," povzdechla si Irena Hanusová.

Penzion U Salvatora byl podle památkářů postaven zřejmě kolem roku 1788, kdy se po velkém požáru obnovovalo náměstí. Patrový zděný dům má mansardovou střechu a celou řadu původních prvků. Co se po požáru podaří zachránit, zatím není jasné.

Irena Hanusová se ale zároveň zlobí, protože ani jeden z hydrantů na náměstí nebyl funkční. „Hasiči nakonec museli brát vodu z fontány. Přitom je to skoro rok, co tady na náměstí hořel dům. Už tehdy s tím byl problém, ale nikdo se nenamáhal hydranty opravit," doplnil druhý z majitelů Jan Hemmer.

Ani jeden z nich si netroufal odhadnout škodu. Ta určitě půjde do statisíců, možná do milionů. „Jme pojištění, ale přišli jsme teď před sezonou o živnost, která živí celou naši rodinu," dodala Irena Hanusová.

Deník

Zdroj: Deník

Sledujte nás

Facebook Twitter LinkedIn

Komentáře

Přidat komentář

Nejsou žádné komentáře.

RSS