Ve Vysočanech v sobotu hořelo, škody se vyšplhaly na čtvrt miliardy korun


			Ve Vysočanech v sobotu hořelo, škody se vyšplhaly na čtvrt miliardy korun
24.8.2015 Požáry

V sobotu večer vypukl požár haly ČKD v pražských Vysočanech. Hasiči oheň uhasili až v neděli večer a stačil napáchat škody za více, než čtvrt miliardy korun. 

K požáru došlo v areálu někdejšího ČKD v Kolbenově ulici. Podle zdrojů zde byl uskladněn textil vietnamských obchodníků, kteří zde provozovali tržnici. Na místě zasahovalo 90 hasičů, z toho 40 dobrovolných a 50 profesionálních. Požárníci museli rozebírat vysoké vrstvy textilu a dohašovat je. Měření zatím nepotvrdilo uvolňování koncentrovaných nebezpečných jedovatých látek. I nadále hasiči měří zplodiny z požáru a hlídají jejich bezpečné limity.

Na požár v sobotu upozornil Pražany hustý černý dým, který byl i po setmění vidět ze vzdálených míst metropole. Obyvatele městské části Praha 9, radnice města včasně informovala pomocí tlampačů veřejného rozhlasu. Vyzívala je ke klidu, k omezení vycházek, a k zavírání oken kvůli znečištění. „Systém včasného upozornění se nám velmi osvědčil,“ komentoval funkcionalitu Marek Doležal, místostarosta Prahy 9. „Zprávu jsme umístili i na facebookové stránky města a vytvořili jsme týmy lidí, kteří s megafony objížděli čtvrti v Libni a Vysočanech a informovaly občany,“ dodává.

Tovární hala ČDK v Kolbenově ulici, byla jejím majitelem, pronajímána asijským prodejcům jako skladiště textilu. K tomuto účelu však nebyla nikdy zkolaudovaná. Během prosince 2012 zde inspektoři odhalili několik porušených předpisů proti požární bezpečnosti. Zjištěné závady však nebyly tak závažné, aby inspektoři mohli tržnici zavřít. 

Vlastníkem haly je společnost MODELA GSK, spol. s r.o. která je od roku 2005 v likvidaci. Její jednatel se odmítl ke dříve zjištěným nedostatkům vyjádřit, protože prý tehdy nedostal žádné stanovisko z výsledku kontroly. Praha 9 se bude snažit s jednatelem společnosti MODELA situaci řešit, jelikož však hala nebyla zkolaudovaná ke skladovacím účelům, může být problém i s vyplacením případné pojistky. 

 

Pokud došlo k tak zvané "totální škodě", budou nyní likvidátoři zkoumat účetní evidenci majitelů skladovaného zboží", komentuje další postup Tomáš Kratochvíl, jednatel společnosti Claims Adjusters, zabývající se likvidacemi požárů a dodává, „pokud bude množství popela alespoň řádově odpovídat, bude se vyplacení pojistky řešit dále." Otázkou zůstává, zda byli jednotliví obchodníci pojištění. 

Vedení Prahy 9 nyní zvažuje, zda uvalit správní řízení na majitele společnosti MODELA a nechat ho stíhat za veřejné ohrožení a další vzniklé náklady.

Po víkendovém požáru je odhadovaná škoda, na budově předběžně vyčíslena na 10 až 15 miliónů korun. Požár zničil zboží zhruba za 270 miliónů korun. 

Autor fotografie:
Uživatel Instagram fri_cz

Zdroj: oPojištění.cz

Sledujte nás

Facebook Twitter LinkedIn

Komentáře

Přidat komentář

Nejsou žádné komentáře.

RSS

Související články