Ve Zlíně hořely sklady s elektronikou, vyhlášen byl čtvrtý stupeň poplachu


			Ve Zlíně hořely sklady s elektronikou, vyhlášen byl čtvrtý stupeň poplachu
9.1.2013 Požáry

Hasiči bojovali s velkým požárem sedmipodlažní skladové budovy v areálu bývalého Svitu ve Zlíně. Na místo bylo povoláno na 200 hasičů, použita byla i výšková technika. Vyhlášen byl čtvrtý, tedy nejvyšší stupeň požárního poplachu. Hustý dým zahalil centrum města, tři zaměstnanci se nadýchali zplodin. Budova hrozí zřícením, narušeny jsou kromě stěn i nosné sloupy. Kvůli události se sešel také krizový štáb. Požár se podařilo lokalizovat, hasicí práce ale mohou na místě pokračovat i několik dní. Předběžná škoda na zboží přesahuje 200 milionů korun. Majitel budovy odhaduje škodu na dalších několik set milionů.

Požár vypukl 9. ledna kolem jedné hodiny v noci, hasiče zavolali vyděšení skladníci. O tři z nich se museli postarat zdravotníci, protože se nadýchali kouře. Brzy hasiči zjistili, že jde o výjimečně rozsáhlý požár – největší v historii města. "Z třetího stupně požárního poplachu byl vyhlášen čtvrtý, zvláštní stupeň, byly navýšeny počty jednotek, které na místě zasahují," uvedl mluvčí krajských hasičů Libor Netopil. Od odpoledne mají už požár pod kontrolou, dále se nešíří. Do části budovy ale nemohou, protože hrozí její zřícení.

Budovu v průmyslovém areálu bývalého Svitu začali hasiči během dopoledne ochlazovat také zevnitř - z nezasažené části skladu. Statik nejdříve vstup do budovy z bezpečnostních důvodů zakázal. Hasiči proto dlouho budovu pouze ochlazovali zvenku. Podle statika je třeba počítat s tím, že by se žárem namáhané konstrukce budovy mohly zřítit. Začaly se už objevovat i praskliny. "Zasažený objekt má dvě části, starou baťovskou a přístavbu postavenou asi před 30 lety. Baťovská je na zbourání, sedmipodlažní přístavbu bude nutné podrobně prozkoumat," řekl na místě požáru zlínský statik Otto Nový.

V budově sídlí několik firem, požár zachvátil sklad společnosti HP Tronic, která obchoduje s elektronikou. Je například majitelem značky ETA, obchodů Euronics a sítě Proton. Mluvčí společnosti Bohuslav Komín uvedl, že ohněm postižená HP Tronic Zlín funguje dál. Hledá ale náhradní skladové prostory. V roce 2011 její obrat činil přes sedm miliard korun.

ČT24

Zdroj: ČT24

Sledujte nás

Facebook Twitter LinkedIn

Komentáře

Přidat komentář

Nejsou žádné komentáře.

RSS