Při pádu letadla nad Sinajskou pouští zahynulo 224 lidí


			Při pádu letadla nad Sinajskou pouští zahynulo 224 lidí
2.11.2015 Pojistný trh

V sobotu se na egyptském Sinajském poloostrově zřítilo ruské letadlo Airbus A321 s 224 lidmi na palubě, rozpadlo se ještě ve vzduchu ve vysoké výšce. K určení možné příčiny pádu letadla je zatím příliš málo informací. Sdělil to ruský ministr dopravy Maxim Sokolov agentuře Interfax.

Všechny znaky svědčí o faktu, že destrukce letounu nastala ve vzduchu a ve velké výšce,“ komentoval v neděli státní ruské televizi šéf agentury pro leteckou dopravu (Rosavicija) Alexander Něradko.

Podle egyptského prezidenta může vyšetřování příčin zřícení letadla trvat měsíce. Současně prezident Abdal Fattáh Sísí veřejnost vyzval, aby nespekulovala o možné příčině zřícení Airbusu a počkala na výsledky mezinárodního vyšetřování, které začalo zkoumáním černých skříněk. Toto vyšetřování mají na starosti v Káhiře ruští, egyptští a francouzští experti.

V neděli do Egypta přiletěl ruský ministr dopravy Maxim Sokolov, který s sebou přivezl ruský tým špičkových vyšetřovatelů. Ti pomáhají egyptským úřadům převážně s identifikací těl a s příčinou pádu letadla. Záchranáři již vyprostili a odvezli více, než 160 těl. Některé z nich již byla převezena do Ruska.

Podle AFP se nevylučuje ani možnost pumového atentátu. Sísí však požádal o trpělivost a vyzval k tomu, aby zprávy o katastrofě byly ponechány specialistům. Jedná se o složitý případ, který si vyžaduje pokročilé technologie a rozsáhlé vyšetřování, které může trvat měsíce," řekl prezident podle agentury Reuters v televizním projevu.

Skupina místních islámistů hlásící se k islámskému státu, se přiznali k údajnému sestřelení letadla. Ministr Sokolov však jakékoli „ničím nepodložené“ tvrzení odmítá. Odborníci soudí, že islamisté nemají zbraně k tomu, aby zasáhli letoun v takové výšce. Spíše se kloní ke dvěma hypotézám dle agentur. Jedna z nich předpokládá technickou závadu, druhá výbuch bomby ukryté v letadle.

I egyptský premiér Šarif Ismáíl podle BBC odmítl tvrzení islamistů a jakožto nejpravděpodobnější příčinu havárie, považuje technickou závadu. Tuto hypotézu posílilo i tvrzení manželky kopilota airbusu. Její manžel si před startem stěžoval na nevyhovující stav letadla.

Interfax dokonce citoval Maxima Sokolova: „V různých médiích se objevují rozmanité informace o tom, že ruské dopravní letadlo bylo údajně sestřeleno protiletadlovou raketou vypálenou teroristy. Tuto informaci není možné považovat za správnou."

Povolaní experti věří, že vše vyjasní černé skříňky se záznamy o letu zříceného letounu. Kdy budou výsledky, zatím nesdělili.

V neděli ráno záchranáři obnovili pátrání po zbylých 61 tělech v místě dopadu letounu. Práci jim komplikuje špatně přístupný terén v místě dopadu. 163 nalezených těl již záchranné týmy odvezly do márnic. Cestující byli podle ruských zdrojů ve věku od deseti měsíců do 77 let. Oblast pátrání se ještě dále rozšířila na rozlohu 15 kilometrů kolem místa dopadu. Důvodem tohoto rozšíření, bylo nalezení tříleté dívky 8 kilometrů od místa, kam se airbus zřítil.

Airbus A321 ruské společnosti Kogalymavia (Metrojet) se zřítil krátce po startu z egyptského letoviska Šarm aš-Šajch, když vylétal směrem k Petrohradu. Na jeho palubě bylo více, než 200 ruských cestujících a několik ukrajinských občanů. Stroj začal náhle klesat ve výšce 9 144 metrů nad mořem a poté letoví dispečeři ztratili s letounem spojení. 

Kapitán, si krátce před ztrátou spojení stěžoval dispečerům na selhání komunikačních systémů stroje a žádal o nouzové přistání. Alespoň to v sobotu u soudu tvrdili egyptští představitelé. Ministr civilního letectví Husan Kamal, ale poté BBC řekl, že na palubě letu nic nenaznačovalo jakémukoli problému.

O tragédii spolu již hovořili prezidenti Ruska a Egypta Vladimir Putin a Abdal Fattáh Sísí. Vladimír Putin vyjádřil rodinám oběti hlubokou soustrast a nařídil okamžité vyslání týmů záchranářů a vyšetřovatelů.

Ruské aerolinky Kogalymavia nevidí důvod k tomu, aby příčinou byla lidská chyba. Pilot měl podle mluvčí aerolinek nalétáno asi 12 tisíc hodin. Letadlo navíc nedávno prošlo poslední rutinní prohlídkou začátkem loňského roku. Byla při ní odhalena závada, která však byla v březnu 2014 úspěšně odstraněna.

Stroj byl podle ruských zdrojů vyroben v roce 1997 a dříve patřil libanonským a tureckým aerolinkám. Minulý týden mělo za sebou letadlo větší množství letů a piloti si stěžovali na problémy s motorem.

Z bezpečnostních důvodů letecká společnost Lufthansa mění trasy svých letů. Letadla Lufthansy se nad Sinajský poloostrov vrátí až tehdy, kdy bude známa jasná příčina sobotní nehody. Lety odklání také aerolinky Air France-KLM. Naopak British Airways či easyJet úpravy trast podle BBC nechystají.

České aerolinie o podobném kroku neuvažují. Do Egypta ale ani přes Sinajský poloostrov nelétají. Ani Travel Service v současné době lety nad Sinajem neoperuje, jak doplnila mluvčí letecké společnosti, Vladimíra Dufková.

Zdroj obrázku: uživatel zoyitch, camelia_ave, instagram

Zdroj: oPojištění.cz

Sledujte nás

Facebook Twitter LinkedIn

Komentáře

Přidat komentář

Nejsou žádné komentáře.

RSS

Související články