Pojišťovny stály v roce 2012 živelné katastrofy 65 miliard dolarů


			Pojišťovny stály v roce 2012 živelné katastrofy 65 miliard dolarů
4.1.2013 Škody

Přírodním katastrofám za rok 2012 vévodí extrémy počasí v USA.  Živelné katastrofy způsobené v USA představovaly 160 miliard dolarů z celkových ztrát. Pojišťovny stály přírodní katastrofy v loňském roce 65 miliard dolarů. Téměř dvěma pětinami se na těchto nákladech podílela bouře Sandy s odhadovanou částkou kolem kolem 25 miliard dolarů. Uvedla to německá zajišťovna Munich Re.

Celkově lze říci, že ztráty byly podstatně nižší než v předchozím roce, kdy za rekordními údaji stálo zemětřesení v Japonsku a na Novém Zélandu a silné záplavy v Thajsku. V roce 2011 přišly celkové ztráty  na 400 miliard dolarů a pojištěné ztráty na 119 miliard dolarů. Z dlouhodobého srovnání vyplývá, že loňské ztráty byly nad desetileým průměrem o 50 miliard dolarů vyšší (platí pro pojištěné ztráty) a mírně pod průměrem, pokud jde o celkové ztráty (165 miliard dolarů).

O život přišlo v přírodních katastrofách 9 500 lidí (desetiletý průměr je 106 000).

Druhou hlavní událostí roku 2012 bylo dlouhé sucho v USA, které sužovalo středozápad země, kde se pěstuje především kukuřice a sója. Až do listopadu byl pro USA rok 2012 nejteplejší  od začátku měření v roce 1895. Dokonce ani červen a červenec nedokázal produkovat obvyklé srážky. Celkové ztráty na zemědělských plodinách v USA v roce 2012 činily přibližně 20 miliard dolarů, což je nejvyšší číslo v historii zemědělského pojištění. Pojištěné ztráty dosahovaly v průměru kolem 9 miliard dolarů.

"Tyto dvě katastrofy jasně ukazují typ událostí, s nimiž se budeme muset v budoucnosti vypořádat častěji. Četné studie předpokládají nárůst letního sucha v Severní Americe v budoucnu a rostoucí pravděpodobnost závažných cyklónů podél amerického východního pobřeží v dlouhodobém horizontu. Vzestup hladiny moří způsobený změnou klimatu bude dále zvyšovat riziko nárůstu bouří. A bez zjevné vyhlídky na pokrok v mezinárodních jednáních o klimatu je adaptace na tato rizika pomocí vhodných ochranných opatření naprosto nezbytná, "uvedl profesor Peter Hoppe, vedoucí výzkumu Munich Re.

Tornáda také způsobila v USA značné ztráty. Celkové ztráty z nejtěžších tornád přišly na 5 miliard dolarů, z nichž bylo pojištěno 50 %.

V asijsko-tichomořském regionu bylo loni největší zemětřesení v Japonsku a na Novém Zélandu. Tajfun Bopha, který zasáhl Filipíny v prosinci, za sebou zanechal 1000 mrtvých a mnoho lidí je stále nezvěstných. Tato bouře byla letošní nejničivější přírodní katastrofou, pokud jde o počet ztracených životů. Vzhledem k nízké hustotě pojištění byly  pojištěné ztráty nízké.

Dvě zemětřesení, která postihla italský region Emilia Romagna  letos v květnu, potvrdila, že Evropa je region s nejvyššími pojistnými škodami. Série zemětřesení byla zaznamenána v oblasti na východ od Modeny v období od května do července. Nejhorší zemětřesení stupně 5.9 a 5.8 udeřilo 20 a 29. května. Bylo zničeno mnoho budov včetně historických památek a velký počet podniků, umístěných v tomto venkovském regionu. Celkové ztráty ze dvou zemětřesení dosáhly 16 miliard dolarů a pojištěné škody se vyšplhaly na 1,6 miliard dolarů.

Munich Re

Zdroj: Munich Re

Sledujte nás

Facebook Twitter LinkedIn

Komentáře

Přidat komentář

Nejsou žádné komentáře.

RSS