Shořela národní památka v Krnově. Šlo o úmysl?


			Shořela národní památka v Krnově. Šlo o úmysl?
21.12.2017 Pojistný trh, Škody

Budovu bývalé textilky Karnola v Krnově, která je národní kulturní památkou, zachvátil 21. prosince kolem 16. hodiny devastující požár. Hasiči dostali živel pod kontrolu po osmé hodině večer. Na místě zasahovalo 18 jednotek a oheň bohužel zranil jednoho z dobrovolníků.

Vzorkovna továrny na vlněné zboží Alois Larisch a synové (bývalá Karnola) v ulici Říční okruh v Krnově začala hořet přibližně ve čtyři hodiny odpoledne. Požár se postupně rozšířil do celého objektu. Hasiči museli vyhlásit třetí stupeň požárního poplachu. Na místo události bylo postupně vysláno osmnáct hasičských jednotek – šest profesionálních, jedenáct dobrovolných a jedna podniková. Byl vyhlášen třetí stupeň požárního poplachu.

Hasiči po příjezdu na místo události zjistili, že je budova silně zakouřená a požár zasáhl obě její křídla ve dvou patrech. Hasiči se dovnitř dostali okny pomocí nastavovacích žebříků a ihned zahájili hasební práce. Povolána byla rovněž výšková technika – jak automobilové žebříky, tak i plošiny.


Mohlo by vás zajímat: Kompromisní řešení. EK akceptuje posun účinnosti IDD


Situaci komplikovalo prohořívání stropů s rákosem, hasiči se tak museli uvnitř zakouřeného objektu pohybovat s maximální opatrností kvůli zvýšenému riziku propadnutí a jistit se přitom lany. Pro zlepšení viditelnosti bylo nutné budovu nuceně odvětrávat přetlakovými ventilátory.

Požár se podařilo dostat pod kontrolu krátce po dvacáté hodině. Hasiči tak mohli ukončit činnost v jednom ze zasažených křídel, ve druhém bprobíhali dohašovací práce do časných ranních hodin. Požár se již nikam nešíří, náročné je však postupné rozebírání zasažených konstrukcí. Po celou dobu byla uzavřena komunikace před budovou, hasiči zřídili čerpací stanoviště přímo na řece Opavě přes silnici.


Mohlo by vás zajímat: Martin Žáček: Pojišťovnictví čelí generačnímu paradoxu


Jeden ze zasahujících hasičů byl lehce zraněn, zdravotnická záchranná služba mu na místě ošetřila lehkou popáleninu v obličeji. Krátce na to mohl pokračovat v zásahu, povaha zranění si nevyžádala převoz do zdravotnického zařízení. Před dvaadvacátou hodinou byl na místě zredukován počet jednotek, hasiči však u zásahu zůstali do ranních hodin – kromě dohašování a hledání skrytých ohnisek za pomocí termokamery je potřeba také snížit riziko opětovného vzniku požáru.

Proč začalo v budově hořet je v šetření, stejně jako výše způsobené škody. Ta je však předběžně odhadována na několik milionů korun, především s přihlédnutím k historickým hodnotám. Došetření bude na místě probíhat v následujících dnech za účasti specialistů z řad hasičů i policie.

                                                                                                                            Zdroj: youtube

Bruntálská policejní mluvčí Pavla Jiroušková uvedla: „Jakmile to okolnosti dovolí, bude zahájeno ohledání místa, kterého se budou účastnit specialisté, kriminalisté a policejní psovod se speciálně vycvičeným psem na vyhledávání urychlovačů hoření. Jedná o běžný postup a policie pracuje s různými verzemi vzniku požáru od nedbalostního činu až po úmyslné založení."

 

Mohlo by vás zajímat: Vlakové neštěstí v Seattlu. Je na vině strojvedoucí?


Ničivý požár je pro Krnov velikou tragédií. Místní radnice totiž před nedávnem začala s rozsáhlými opravami areálu, do tří let tam mělo vzniknout textilní muzeum. Brownfield uprostřed města se měl přeměnit v kulturní, společenské a vzdělávací centrum. Krnov už na něj dostal 90 milionů z evropských dotací, dalšími desíti miliony přispěl Moravskoslezský kraj.

Například v památkově chráněné vzorkovně měli návštěvníci za tři roky obdivovat tkací stroje, snovadla či vzorníky látek. Některé kusy jsou i přes sto let staré. Hlavním exponátem měla být dílna, v níž se navrhovaly vzory tkanin pro jednotlivé sezony.

Místostarosta Krnova Michal Brunclík v rozhovoru pro ČTK naznačil, že chráněnou budovu bývalé textilky v centru města někdo zapálil úmyslně.

„Objekt je v bezprostředním centru města a díky tomu, že v rámci dotačního titulu na národní kulturní památky mělo dojít na jaře 2018 k zahájení stavebních prací, tak se tam poměrně často v těch posledních dnech vyskytovali naši pracovníci, kteří prováděli vyčištění objektu, stěhování nábytku a podobně," uvedl Michal Brunclík.


Mohlo by vás zajímat: Jak investují Rakušané své finanční rezervy


„Měli jsme zajištěné vstupní otvory, všechna okna zasklená. Je to budova určená k rekonstrukci, takže není v ideálním technickém stavu, ale na druhou stranu to nebylo o tom, že by tam bylo možné volně vstupovat a pohybovat se. Pokud tam někdo vnikl, to je zatím spekulace, ale bylo naznačeno, že to tak patrně bude, tak samozřejmě prostřednictvím nějakého násilí. V tuto chvíli jako vlastníci objektu úplně přesně nevíme, do jaké míry je zdevastovaný, jestli jsme přišli v té nejcennější části dezinatury úplně o všechno nebo jestli některé segmenty budou zachranitelné," doplnil Brunclík.

Krnovská továrna Karnola se dostala do hospodářských problémů zejména kvůli finanční krizi v roce 1998 v Rusku - jednom z jejích významných exportních teritorií. Textilce navíc dvakrát zasadily citelnou ránu ničivé povodně. Věřitelé Karnoly tehdy přihlásili pohledávky asi 180 milionů. Budova byla vyhlášena národní kulturní památkou v únoru 2010. V budově byla historicky cenná vzorkovna, v níž se v továrně na vlněné zboží Alois Larisch a synové navrhovaly sezonní vzory tkanin.

Zdroj: www.pozary.cz; oPojištění.cz,

Sledujte nás

Facebook Twitter LinkedIn

Komentáře

Přidat komentář

Nejsou žádné komentáře.

RSS

Související články