Škody způsobené obřím požárem v Indonésii dosáhly 16 miliard dolarů


			Škody způsobené obřím požárem v Indonésii dosáhly 16 miliard dolarů
18.12.2015 Škody

Obří požáry plantáží palmového oleje se konečně podařilo zdolat a celková výše škod byla Světovou bankou odhadnuta na 15,72 miliardy dolarů. To je dvojnásobek výše škod, které ve stejné zemi napáchala před jedenácti lety devastující tsunami.

 

Podle čtvrtletní zprávy Světové banky přišly požáry Indonésii na 15,72 miliard dolarů. Po ohních navíc zůstává v rozsáhlých oblastech hustý opar po celé měsíce. Světová banka rovněž vyčíslila, že tyto škody budou letos představovat 1,9 % hrubého domácího produktu země.

Požáry se v Indonésii objevují pravidelně každý rok a to hlavně v zemědělské provincii Riau ve východní části Sumatry. Ohně zakládají zemědělské firmy, které tak odlesňují plochy, aby mohli na obřích plantážích pěstovat palmu olejnou.

Tato rozsáhlá ekonomická a enviromentální krize se opakuje rok co rok. Několik set firem a několik tisíc zemědělců se snaží profitovat z pozemků a plantáží. Zdravotními problémy i ekonomickými důsledky za to ovšem zaplatí miliony Indonésanů,“ tvrdí Světová banka.

Tento týden by měla Indonésie oznámit jména společností, které jsou za zažehnutí požárů zodpovědné. Vláda hrozí, že odejme těmto firmám licenci a jednotlivcům podílejícím se na byznysu s palmovým olejem odejme půdu. Viníkům má hrozit desetileté vězení. Indonéský prezident Joko Widodo nedávno BBC řekl, že bude trvat nejméně tři roky, než se situace dostane pod kontrolu.

Jak zpráva Světové banky uvádí, od letošního října se v každé z indonéských provincií spálilo sto tisíc hektarů lesů. Mohutné ohně mají velký dopad také na volně žijící živočichy včetně vzácných indonéských orangutanů.

Zdroj: oPojištění.cz

Sledujte nás

Facebook Twitter LinkedIn

Komentáře

Přidat komentář

Nejsou žádné komentáře.

RSS

Související články