Světový přehled ztrát zapříčiněných živelnými katastrofami


			Světový přehled ztrát zapříčiněných živelnými katastrofami
2.3.2015 Pojistný trh

Přestože se rok 2014 stal opět nejteplejším v historii a průměrná teplota stoupala, množství přírodních katastrof bylo pod desetiletým průměrem.

 

Celosvětově byly přírodní pohromy v roce 2014, v kombinaci s ekonomickými ztrátami, vyčísleny na 132 miliardy dolarů, což je o 37% méně, než je desetiletý průměr (211 miliard dol.). V loňském roce, došlo celkem k 258 živeným katastrofám, jenž způsobily pojistné ztráty v hodnotě 39 miliard. To bylo překvapivě o 38% méně, než desetiroční průměr, vyčíslený na 63 miliard. Ztráty byly nejnižší od roku 2009.

 

Výrazně ke škodám v tomto roce přispěly povodně v Indii, Pákistánu, Číně a severovýchodní Evropě. Na miliardu dolarů přišly bouře ve Spojených státech, Francii, a v Německu. Velké ztráty vznikly i v důsledku silných sněhových bouří v Japonsku, USA či rozsáhlých such v Brazílii a USA.

 

Příčky tří nejničivějších živlů obsadily za rok 2014 povodně, tropické cyklony a silné bouře. Tato trojkombinace měla na svědomí až 72% celkových ekonomických ztrát. Nejsmrtelnější událostí roku 2014 byly několik měsíců trvající povodně a sesuvy půdy zapříčiněné dlouhotrvajícími přívalovými srážkami, které v Afghánistánu zabily 2600 lidí.

 

Pevninských bouří kategorie 1+, tedy s větrem dosahujícím 119 – 153 km/h, bylo zaznamenáno celkem 13 a to převážně na severní polokouli. I tento údaj je pod hranicí desetiletého průměru. Silné větrné bouře většinou udeří během jednoho roku i šestnáct krát.

 

Mezi nejničivější byly zařazeny zářiové povodně v severní Indii a Pákistánu. Odhadované ekonomické ztráty se vyšplhaly na 18 miliard dolarů. Tento rok tak byl již pátým v řadě, kdy Pákistán registroval povodně v řádu miliard dolarů.

 

Z pojišťovnického hlediska byly nejnákladnějšími pojistnými katastrofami červencové bouře v Evropě. Zde pojišťovny uhradily poškozeným téměř 3 miliardy dolarů. A květnové bouře v USA vyplatily pojišťovny částkou 2,9 miliardy dolarů.

 

Rok 2014 také podle výzkumů Aon Benfield skončil jako nejteplejší rok od roku 1880, kdy započalo měření teplot oceánů a pevniny.

Průměrnou roční pevninská a oceánská teplota vzrostla z 0,66 °C na 0,69 °C.

 

 Graf_teploty

 Graf průměrné oceánské a pevninské teploty od roku 1880 do 2014

Zdroj: Aon Benfield

Autor: Viktor Kořínek

Zdroj: oPojištění.cz

Sledujte nás

Facebook Twitter LinkedIn

Komentáře

Přidat komentář

Nejsou žádné komentáře.

RSS

Související články