Tragický požár londýnského věžáku: Co na to pojistitel?


			Tragický požár londýnského věžáku: Co na to pojistitel?
21.6.2017 Pojistný trh, Škody

K požáru obytného věžáku došlo v noci z úterý na středu dne 14. června. Počet obětí neustále roste, škody jsou enormní, stovky lidí ztratily přístřeší. Ukazuje se, že byla zanedbána prevence a nebyly řešeny připomínky obyvatel k požární bezpečnosti. Zateplení bylo provedeno materiálem, jehož rychlé hoření urychlilo zkázu. Jednou z pozitivní ch zpráv je, že věžák byl pojištěn.

K velkému katastrofickému požáru se vyjádřil pojistitel, kterým je norská společnost Protector Forsikring ASA. Předpokládá se, že se do šetření této škodní události zapojí i zajistitel Munich Re.  Protector Forsikring vyjádřil politování nad obětmi a potvrdil pojistnou ochranu. Generální ředitel zmíněného pojistitele Sverre Bjerkeli sdělil, že zajištění je poskytnuto zajistitelem Munich Re, který bude nést téměř veškeré náklady na pojistné plnění. Zajistitel zatím stanovisko nezaujal.


Mohlo by vás zajímat: Katastrofických událostí přibývá. Jaká je propojištěnost?


Je nutno samozřejmě vyčkat na výsledky šetření, a to i pokud jde o podíl pojistele a zajistitele. Pro posuzování pojistného plnění bude důležité zjištění, zda byly dodrženy povinnosti obsažené v pojistných podmínkách a právních předpisech. Budova byla v loňském roce opravována a stavební firma Rydon potvrdila, že přitom byly dodrženy bezpečnostní normy. I když je příčina požáru zatím ještě nejasná, mnozí požární experti se již kriticky vyjádřili k tomu, že fásada nebyla dostatečně odolná vůči požáru.

Podle posledních informací britská police předpokládá, že při požáru zahynulo na osm desítek lidí. Policisté dál budovu prohledávají a pokoušejí se najít další oběti tragédie. Jejich identifikace ale bude složitá. Mezi téměř osmi desítkami lidí, o kterých se policie domnívá, že jsou po smrti, jsou ti, jejichž těla se už podařilo nalézt a identifikovat, ale i lidé, kteří se stále pohřešují. Bilance obětí by se tak mohla dál měnit. V nemocnicích ještě na dvě desítky zraněných, z toho několik je v kritickém stavu.


Mohlo by vás zajímat: 70 milionů dní. Tolik vloni Češi strávili na nemocenské


Důvodem neočekávaně rychlého rozšíření požáru,během půlhodiny byla v plamenech celá budova, mohou být jak hořlavé věci a odpad odložený na chodbách tak i neuzavřené instalační otvory v bytových jádrech po nedávné rekonstrukci bytů. Podstatné bylo šíření plamenů vnějším obložením budovy. Po změně stavebních předpisů v roce 1986 údajně už není striktně dána požární odolnost vnějších stěn londýnských bytů 1 hodina a vnější obklady nemusejí být nehořlavé, ale jen nepodporující šíření ohně, přičemž u takto vysoké budovy je komínový efekt značný. Budovy s tímto typem izolací jsou poznat na první pohled, vypadají jako by byly pobité plechem. 

Podle zpráv vzplála jedna strana budovy téměř naráz a přihlížející i zasahující byli ohrožováni padajícími kusy obložení. Agentura Reuters později přinesla zprávu, že výrobce použitých panelů doporučuje (pro jejich vysokou hořlavost a termoplasticitu) použití pouze u budov o výšce pod 10 metrů. Jejich ohnivzdorná alternativa od téže firmy je o 2 libry na metr čtvereční dražší. Problém s tepelnou izolací není jedinou příčinou rychlého šíření požáru. Jako další uvádí britská média také poplašný systém, který zřejmě selhal a nevaroval obyvatele domu před šířícím se ohněm.


Mohlo by vás zajímat: Nová hrozba: Zákeřný malware nás odpojí od elektřiny


Občanská iniciativa GAG[7] a po ní i londýnský starosta Sadiq Khan kritizovali předpisy správy městských domů, které radily nájemníkům pro případ požáru v domě uzavřít se ve svém bytě a vyčkat příjezdu hasičů s tím, že dveře mají požární odolnost 30 minut. Ti, kdo přežili, uvádějí, že byli varováni sousedy bušením na dveře a utekli, dokud nebyla celá budova v plamenech.

Podle deníku Daily Mail je v západní části Londýna zhruba 87 dalších výškových budov, které mají stejnou tepelnou izolaci jako Grenfell Tower. Pokud mají také nevhodný neohnivzdorný systém tepelné izolace, mohou být tyto budovy v případě požáru stejně nebezpečné, jako byl Grenfell Tower. 


Mohlo by vás zajímat: Sloupek Kateřiny Lhotské: Je to sice dražší, ale zato…


Grenfell Tower stojí v západním Londýně v oblasti North Kensington. V rámci revitalizace oblasti a potlačení slumů bylo v roce 1967 naplánováno několik set staveb, mezi nimi i tato obytná věž. Plány schválila městská rada Kensington & Chelsey v roce 1970, stavba byla zahájena 1972 a dokončena 1974. Nová výstavba byla navržena jako nájemní byty v majetku města vhodné pro pracující třídu, navzdory plánům však podobně jako jiné projekty ve vnitřním městě začala trpět asociálním chováním, problémy s drogami, zločinem a rasovými rozbroji. V 80. letech platila oblast v době karnevalu na Notting Hillu za jednu z nejrizikovějších. Po roce 2010 zesílily snahy o nápravu poměrů, obyvatelstvo však proti plánům úřadů o regeneraci protestovalo jako proti "čištění."

Budova je vysoká 67 m a byla vyprojektovaná v brutalistním slohu. Má 24 podlaží, z nichž 20 obsahuje v každém patře 6 nájemních bytů (čtyři 2+1 a dva 1+1). V letech 2015–2016 proběhla renovace, mimo jiné výměna oken a pokrytí fasády zmíněnými hliníkovými deskami s polyetylénovou mezivrstvou a tepelně izolační vrstvou. Zatímní pravděpodobnou hypotézou je požár v kuchyni, možná od přehřátého motoru nebo výměníku chladničky v jednom z bytů ve druhém patře. 

Zdroj: Reuters, Versicherungswirtschaftheute, oPojištění

Sledujte nás

Facebook Twitter LinkedIn

Komentáře

Přidat komentář

Nejsou žádné komentáře.

RSS

Související články