Velká voda si vyžádala šest obětí


			Velká voda si vyžádala šest obětí
3.6.2013 Škody

Velká voda, která zaplavila Česko, si vyžádala již šest obětí, tisíce lidí je evakuovaných, uzavřeno je 150 silnic.  Praha na kulminaci Vltavy stále čeká.

V Cerhenicích na Kolínsku zemřel energetik, který odpojoval elektřinu v zaplavené trafostanici. Muž zemřel po zásahu proudem, řekla mluvčí kolínské policie Věra Žídková.

Největší vlna záplav již opustila Jihočeský kraj. Na řadě míst sice zůstává třetí stupeň povodňové aktivity, ale hladina téměř na všech tocích klesá. Voda z povodí Lužnice, Vltavy nebo Otavy nyní míří do Středočeského kraje a následně do Prahy. Problémy může ještě způsobit ve Veselí nad Lužnicí na Táborsku, řekla Kristýna Štěrbová z českobudějovické pobočky Českého hydrometeorolo­gického ústavu.

Podle premiéra Petra Nečase (ODS) bude oproti předpokladům třeba upustit Vltavskou kaskádu. Vodní nádrž Orlík se totiž blíží svému naplnění. Průtok Vltavy v Praze tak zřejmě v úterý dopoledne dosáhne 3300 kubíků za sekundu. Nyní dosahuje přibližně 2900 kubíků, řekl Nečas. Při katastrofální povodni v roce 2002 byl maximální průtok Vltavy v hlavním městě 5300 metrů krychlových za sekundu.

Příčiny současné povodně jsou podle klimatologa Jiřího Svobody velmi podobné těm z roku 2002. Jsou to intenzivní deště, které trvají dlouho, zároveň prší na relativně velkém území. Intenzivní deště byly letos stejné jako v roce 2002 zejména v západních a jižních Čechách, odkud pak voda teče do Prahy, řekl dnes Svoboda. Podle geologa a klimatologa Václava Cílka bude počasí  v příštích letech značně kolísat. Proměnil se totiž drobný klimatický cyklus, roční období a počasí se těžko odhaduje. Příčiny větších povodní vidí také v přírodě.

aktuálně.cz, ČT24

Zdroj: aktuálně.cz, ČT 24

Sledujte nás

Facebook Twitter LinkedIn

Komentáře

Přidat komentář

Nejsou žádné komentáře.

RSS

Související články