Volkswagen podváděl i při měření emisí oxidu uhličitého. Koncern to bude stát další 2 miliardy


			Volkswagen podváděl i při měření emisí oxidu uhličitého. Koncern to bude stát další 2 miliardy
5.11.2015 Škody

Během měření emisí oxidů dusíku, se odhalily i podvody při měření emisí oxidu uhličitého, přiznal Volkswagen. Podle dosavadních poznatků se to týká 800 tisíc aut a mezi nimi jsou i auta na benzínový pohon. K možným desítkám miliard, které může stát vyřešení původního skandálu, si tak Volkswagen může připočíst další 2 miliardy eur.

Investoři proto zažívají další paniku. Propad akcií firmy Volkswagen je reakcí na nesrovnalosti v údajích o emisích oxidu uhličitého (CO2). Problém se týká přibližně 800 tisíc aut, včetně škodovek. Tento skandál trvá již od září. A navzdory tomu byly akci do včerejška příležitostí vydělat, během měsíce vzrostly o 20 %. Akcie nakonec uzavřely na ceně 100,45 eura se ztrátou 9,5 procenta.

Akcie Volkswagenu jsou opět jako na houpačce. Reagují na každou zprávu, která se o firmě objeví. Ještě v polovině září, se akcie prodávaly za 160 eur, následoval prudký pád, poté se akcie odrazily od pomyslného dna a na začátku října se prodávaly o hodnotě 92 eur. Od té doby však cena akcií stále roste i přes všechny výkyvy a na začátku listopadu překonaly hodnotu 110 eur.

Nákup akcií je stále velkým rizikem – dosud totiž není jasné, s jakými náklady se koncern nakonec vypořádá s probíhajícími aférami. Některé odhady předpokládají tyto náklady až 50 miliard eur. Dopad propadu akcií se týká i klesající ceny za značky BMW a Daimleru, a to zhruba o tři procenta. Trhem prochází nedůvěra, že Volkswagen nemusel být jediný, kdo si při měření emisí pomáhal upraveným algoritmem, který poznal, že ej auto na měřících válcích v laboratoři.

Svou daň si vybírá i prodej aut Volgswagenu v Jižní Koreji. Automobilka prodala za měsíc říjen pouze 947 vozů. Oproti stejnému měsíci v loňském roce, se prodalo zhruba o polovinu aut méně, zatímco odbyt všech dovážených aut, se o šest procent zvýšil.

V České republice se zatím skandál VW na prodeji aut, nijak neprojevil a zájem je stále jak o automobily značky Volkswagen, tak o české vozy značky Škoda.

Zdroj: oPojištění.cz

Sledujte nás

Facebook Twitter LinkedIn

Komentáře

Přidat komentář

Nejsou žádné komentáře.

RSS

Související články