Výbuch nitroglycerinu v pardubické chemičce v Semtíně


			Výbuch nitroglycerinu v pardubické chemičce v Semtíně
20.4.2011 Škody

V pardubické chemičce v Semtíně došlo ve středu ráno k výbuchu nitroglycerinu, který je základní složkou při výrobě trhavin. Detonace se ozvala před sedmou hodinou.

Vedení firmy Explosia pohřešuje čtyři zaměstnance. Pokud byli lidé v době výbuchu na svých pracovištích u epicentra exploze, není šance na jejich přežití. Budova, v které měli být, téměř zmizela. Pohřešované zaměstnance hledali se psy kynologové pražské městské policie - zatím bezvýsledně. Na místě operuje speciální tým, který postupně určuje místa, kam lze bezpečně vstupovat.

Po výbuchu došlo k požáru, který hasiči zlikvidovali. Exploze zničila železobetonovou budovu o velikosti deset krát deset metrů. Stála na kopci, z jedné strany byl volný prostor, z druhé strany byly další budovy.

Příčinu exploze vyšetřují policisté jako podezření z nedbalosti, firma si jmenovala vlastní vyšetřovací komisi. Škody se dosud nepodařilo odhadnout.

Nitroglycerin je podle expertů pro pyrotechnické účely značně rizikový. Hlavním důvodem je velmi nízká stabilita této látky vůči vnějším vlivům, může samovolně explodovat působením i poměrně slabých mechanických i termických podnětů. Vzhledem k tomu je i samotný transport této sloučeniny poměrně nebezpečný.

Následky středeční události jsou podle všeho podstatně menší, než škody, které způsobil před čtvrtstoletím největší výbuch v semtínské továrně. Krátce před polednem 28. května 1984 explodoval sklad střelného prachu a následná tlaková vlna zabila pět lidí a na dvě stovky jich zranila. Materiální škody utrpěla nejen chemička, ale také stavby v širokém okolí, podle pamětníků tehdy vzaly za své okna nebo výkladní skříně v nedalekých Pardubicích, ale i téměř 20 kilometrů vzdálené Chrudimi. Příčinou neštěstí tehdy byla nepozornost při manipulaci s vozíkem, který převážel střelný prach. Tření železné hrany vozíku o nákladovou rampu způsobilo jiskry, které způsobily vznícení převáženého nákladu a následně i výbuch celého skladu, po kterém zbyl jen kráter.

iHned.cz

Zdroj: iHned.cz

Sledujte nás

Facebook Twitter LinkedIn

Komentáře

Přidat komentář

Nejsou žádné komentáře.

RSS