Akcionáři mají obavy o další osud společnosti British Petroleum


			Akcionáři mají obavy o další osud společnosti British Petroleum
20.11.2012 Zaviněné lidmi

Společnost British Petroleum (BP) byla odsouzena k tomu, aby zaplatila nejvyšší pokutu: 4,5 miliardy dolarů. Poté, co firma navždy zůstane zařazena do kategorie zločinců, nebude britská ropná společnost čelit žádnému dalšímu federálnímu obvinění z trestného činu. Právníci BP tak nyní mají v zásobě víc munice pro to, aby se bránili  civilním žalobám, které mohou stát společnost ještě mnohem víc.
Akcionáři však mají obavy z toho, že by společnost mohla skončit.

Jako firma odsouzená pro trestné činy by totiž mohla být BP vyloučena z uzavírání smluv s federální vládou. A právě tyto smlouvy představují asi čtvrtinu z celkových příjmů BP.
Ropná plošina Deepwater Horizon explodovala v Mexickém zálivu před dvěma a půl lety. Zabito bylo 11 lidí a po dobu tří měsíců unikala do oceánu ropa.

V těchto dnech akcionáři touží především po uzavření celého případu. „Investoři budou spokojeni, když budou mít určitou jistotu i přesto, že to znamená zaplatit vysokou pokutu,“ uvedl jeden z 15 největších investorů.

Podle finanční bilance tak po zmíněném soudním rozhodnutí vzrostou náklady, spojené s odstraňováním ropné skvrny, na 42 miliard dolarů z původních 38 miliard.

Finanční ředitel Gilvary také připustil, že kdyby měla být BP vyloučena z byznysu ve Spojených státech, musela by zahájit další výrazné přehodnocení své strategie.

Reuters

Zdroj: Reuters

Sledujte nás

Facebook Twitter LinkedIn

Komentáře

Přidat komentář

Nejsou žádné komentáře.

RSS