Germanwings a Allianz může přijít odškodnění z havárie Airbasu A320 až na půl miliardy korun


			Germanwings a Allianz může přijít odškodnění z havárie Airbasu A320 až na půl miliardy korun
30.3.2015 Zaviněné lidmi

Podle mezinárodních úmluv mají letecké společnosti vyplácet kompenzace rodinám v přepočtu čtyři milióny korun za zabitého cestujícího, v případě Germanwings, ale může být podle právníků odškodné ještě větší.

 

Po týdnu vyšetřování příčin neštěstí, ke kterému došlo v úterý 24. března ve francouzských Alpách, byla zjištěna vina druhého pilota, který letadlo v důsledku silných depresí, záměrně navedl na kolizní kurz a havaroval se 144 pasažéry na palubě.

Lufthansa hodlá příbuzné řádně odškodnit podle mezinárodních dohod a pomoci rodinám, je to priorita číslo jedna“, řekl ve čtvrtek její generální ředitel Carsten Spohr.

Podle mezinárodních úmluv mají letecké společnosti vyplácet v případě jakéhokoli leteckého neštěstí 4 miliony korun za jednoho zabitého cestujícího. Pokud toto číslo vynásobíme 144 pasažéry na palubě Airbasu A320, vyjde celková minimální částka na 566 milionů korun.

Celková výše odškodnění bude nyní záležet právnících Germanwings, zda se dokáží u soudu bránit obviněním, že k havárii přispěla nedbalost.

K tomuto rozhodnutí by mohl přispět důkaz o nedostatečném prověření psychologického stavu pilota, či nedostatky v předpisech vyžadujících přítomnost nejméně dvou členů posádky v kabině během letu. Podle právníka Justina Greena z kanceláře Kreindler & Kreindler z New Yorku, která již dříve zastupovala oběti leteckých neštěstí, měly aerolinky s takovým nebezpečím počítat. Dodal, že podle některých vyšetřovacích teorií piloti záměrně havarovali s letadly Silk Air v roce 1997 a Egypt Air v roce 1999.

Jelikož byl letoun společnosti Germanwings řádně pojištěn, ponese s velkou pravděpodobností finanční zátěž právě německá pojišťovna Allianz, u které bylo letadlo pojištěno hned dvojím způsobem. Za prvé byl 24 let starý Airbus pojištěn na 6,5 milionu euro a dále byl pojištěn pro zavinění škody třetí osobě. Částka přes půl miliardy bude pro Allianz již třetí velkou pojistnou událostí, kterou bude muset za poslední rok krýt. Stejný druh pojištění měl i let HM17, sestřelený loni nad Ukrajinou a zmizelý let Boeingu 777 aerolinií Malaysia Arlines, ztracený v Indonésii. Na vyplacení pojistného se s Allianz bude nejspíše podílet také hannoverská firma Talanx a americká AIG, napsal list Süddeutsche Zeitung.

 

Autor: Viktor Kořínek

Zdroj: Süddeutsche Zeitung, Guardian, Právo

Zdroj: oPojištění.cz

Sledujte nás

Facebook Twitter LinkedIn

Komentáře

Přidat komentář

Nejsou žádné komentáře.

RSS

Související články