Smrt na dně Volhy. Proč k tragédii došlo?


			Smrt na dně Volhy. Proč k tragédii došlo?
11.7.2011 Zaviněné lidmi

Rusko se tentokrát vypořádává nikoliv s leteckou či železniční, ale lodní katastrofou. Výletní loď Bulgarija se v neděli potopila na Volze nedaleko Kazaně. Zemřelo zřejmě více než sto lidí.

Aktuálně.cz nabídla stručný přehled toho, co už je v tuto chvíli o katastrofě známo. Jde o druhé největší lodní neštěstí v oblasti Evropy a Blízkého východu od roku 2006, kdy se potopil trajekt plující ze Saúdské Arábie do Egypta a usmrtil přes osm stovek pasažérů.

Na parníku, který - stejně jako mnoho dalších - pravidelně pluje po Volze, bylo 208 lidí. Podle dostupných zpráv se jich 110 utopilo. Včetně třiceti dětí. Podle ruských médií na Bulgariji nebyli žádní cizinci.

Podle agentury ITAR-TASS se voda dostala dovnitř otevřenými okénky i dveřmi, otevřenými kvůli nefungující klimatizaci.

To byl také důvod, proč se plavidlo potopilo tak rychle. Údajně během tří minut poté, co se v neděli kolem druhé hodiny odpoledne místního času převrátilo na pravobok. Potvrdil to jeden z vyšetřovatelů. Policie prohledala sídlo firmy, provozující plavby Bulgarijí, a odnesla některé dokumenty.

V době katastrofy hustě pršelo a vál silný vítr. Podle některých znalců posádka loď zřejmě přetížila, počet 208 lidí převyšoval její únosnou kapacitu. Ne všichni pasažéři měli platnou jízdenku. Podle listu Vedomosti je maximální počet povolených osob na Bulgariji 140.

Nejmenovaný expert řekl deníku Kommersant, že kvůli silnému větru měla posádka s lodí zakotvit v nejbližším přístavu a zbytečně neriskovat.

Bulgarija se potopila asi 2,6 kilometru od břehu u vesnice Sjukjevo na území Tatarské autonomní republiky. V těchto místech je Volha hluboká osmnáct metrů a je velmi kalná, což komplikuje práci záchranářům a potápěčům. Úřady už oznámily, že lokalizovaly vrak lodi. Týmy se speciální technikou dorazily letadlem z Krasnodaru.

Ruská média tvrdí, že na Bulgariji nebyla v pořádku bezpečnostní opatření. Namísto čtyř záchranných člunů měla loď jen dvě a ani ty posádka nespustila včas na vodu. Některé lidi zachránila nedaleko plovoucí loď Arabella.

Loď byla velmi stará,  z roku 1955. Vyrobena byla v Československu. Kromě kajut měla i dvě restaurace, karaoke bar, solárium a hernu pro děti. Bulgarija plula na trase z městečka Bolgar do tatarské metropole Kazaně. Výlety lodí po Volze jsou v Rusku vyhledávanou atrakcí, hlavně v době od května do září.


Aktuálně.cz

Zdroj: aktuálně.cz

Sledujte nás

Facebook Twitter LinkedIn

Komentáře

Přidat komentář

Nejsou žádné komentáře.

RSS