Za ochrnutí motorkáře, kterému vběhl do cesty pes, může majitelka zvířete


			Za ochrnutí motorkáře, kterému vběhl do cesty pes, může majitelka zvířete
7.5.2015 Zaviněné lidmi

Majitelka volně běhajícího psa, je podle soudu zodpovědná za ochrnutí motorkáře, který se mu snažil vyhnout a těžce se při tom poranil. Zajímavé na případu je to, že motorkář jel v obci 90 km/h místo předepsaných 50 km/h a přesto spor vyhrál. Tento případ jen dokládá, jak důležité je pojištění odpovědnosti a jak jeho absence může přijít draho.

Majitelka trpasličího pudla podle soudu pochybila, když v Lahošti na Teplicku venčila svého psa bez vodítka v blízkosti silnice. Proto odpovídá za škodu ona a ne motorkář, který zase překročil nejvyšší povolenou rychlost.

Porušení prevenční povinnosti žalované jako chovatelky psa, který v tu dobu byl pod jejím dozorem, spočívá v tom, že umožnila volný pohyb svého psa na veřejně přístupném místě v bezprostřední blízkosti komunikace určené pro jízdu motorových vozidel, což je okolnost, bez níž by škoda způsobená na zdraví žalobce pádem na motorce nevznikla,“ stojí v usnesení, které soud tento týden zpřístupnil na svém webu.

Mezi povinnosti vlastníka či chovatele samozřejmě patří též povinnost předejít možnému nebezpečí vběhnutí psa na vozovku, zdůraznil Nejvyšší soud. Nedávno v jiné kauze rozhodl, že majitel může zodpovídat za následky způsobené psem dokonce i tehdy, když zvíře na veřejné prostranství vypustí někdo jiný. Je totiž úkolem majitele, aby zajistil dostatečné zabezpečení.

V aktuálně projednávané kauze motorkář, který po nehodě ochrnul, požadoval od majitelky psa odškodnění přibližně milion korun. Okresní soud v Teplicích v roce 2011 žalobu zamítl. Předloni verdikt potvrdil Krajský soud v Ústí nad Labem. Nyní se spis znovu vrátil do Teplic k dalšímu řízení.

Nejvyšší soud v civilním sporu vyhověl motorkářovu dovolání i přesto, že paralelní trestní řízení skončilo pro majitelku psa zproštěním obžaloby. Za ublížení na zdraví dostala původně podmínku, pak ale v její prospěch zasáhli ústavní soudci, a to hlavně proto, že motorkář jel v obci asi devadesátikilometrovou rychlostí.

Pojištění odpovědnosti v občanském životě, kryje mimo jiné i škody způsobené domácími mazlíčky. „Z průzkumu veřejnosti, vyplývá 39% dotazovaných vlastní psa. Uzavřením pojištění odpovědnosti pokryje klient riziko finančního dopadu za způsobené škody za všechny členy rodiny, žijící ve společné domácnosti, včetně zvířat,“ konstatuje vedoucí oddělení komunikace a vzdělávání ČAP Marcela Kotyrová.

Za škodu, kterou způsobí zvíře, je vždy plně odpovědný majitel. Ne každý ví, že s novým občanským zákoníkem přibyla povinnost náhrady nákladů na léčení v případě, že zvíře způsobí škodu jinému zvířeti.

To zda majitelka psa pojištěná byla, či nikoli bohužel nebylo potvrzeno. Pokud však pojištěním kryta není, hrozí jí, že bude muset milionové odškodnění platit ze svého, což může být i závazek na zbytek života.

Zdroj: oPojištění.cz

Sledujte nás

Facebook Twitter LinkedIn

Komentáře

Přidat komentář

Nejsou žádné komentáře.

RSS

Související články