Allianz pojišťovna varuje: Intenzita bouřek se stále zvyšuje


			Allianz pojišťovna varuje: Intenzita bouřek se stále zvyšuje
22.8.2012 Živly

Za letošní červenec způsobily bouřky klientům Allianz více než 1700 pojistných událostí v celkové výši téměř 80 milionů korun. Podle expertů bude intenzita bouří v důsledku klimatických změn nadále stoupat, zejména pak údery blesku a jejich důsledky v podobě přepětí. V tomto riziku zaregistrovala Allianz pojišťovna v posledních čtyřech letech více než třetinový nárůst.


Vysoké teploty, které zasáhly Českou republiku na počátku léta i koncem července, znamenaly zvýšený počet letních bouří, jejichž intenzita často vyústila do velkých škod na majetku. „Za posledních zhruba šest týdnů evidujeme přes 1700 pojistných událostí v celkové výši téměř 80 milionů korun způsobených bouřkami. Z tohoto počtu 494 pojistných událostí v hodnotě téměř 15 milionů korun způsobil úder blesku a jeho důsledek - přepětí. Nejčastěji je úderem blesku poškozená elektronická zařízení a telekomunikační technika,“ uvádí Roman Tichý z likvidace škod majetku Allianz pojišťovny.

Ještě více pojistných událostí v daném období způsobilo krupobití (616), to zapříčinilo velké škody především na motorových vozidlech, kterých je registrováno kolem 500, ale i na střechách a fasádách budov, na zastřešení bazénů, sklenících…


Za poslední čtyři roky zaregistrovala Allianz pojišťovna postupný nárůst pojistných událostí, jejichž příčinou byl úder blesku. Tradičně nejvyšší počet pojistných událostí a škod eviduje pojišťovna v měsících červen, červenec, srpen a září.

Prudké a ničivé bouře nejsou jen tuzemskou záležitostí. V posledních týdnech způsobily letní bouřky obrovské množství škod např. v Německu, Rakousku či na Slovensku. Experti navíc varují, že v budoucnu se tento trend může ještě zhoršovat. "V důsledku postupných klimatických změn se nemusí sice zvyšovat frekvence bouří, ale je velmi pravděpodobné, že jejich intenzita bude stále stoupat," říká Markus Adams, expert na přírodní katastrofy v Allianz Reinsurance. A s rostoucí intenzitou bouří se váže i zvyšování počtu a výše škod.

Jak snížit riziko škod po úderu blesku?

  • Během bouřky vypněte elektrické přístroje (televizi, počítač, atd.) nejen vypínačem, ale také odpojte ze sítě.
  • Je lepší vypnout vybrané elektrické přístroje i ze signálního napojení (např. televizní anténa)
  • Zkontrolujte, zda je na vaší nemovitosti ve vyhovujícím stavu hromosvod.
  • Popřemýšlejte nad nainstalováním tzv. přepěťové ochrany, která ochrání vaše elektrické spotřebiče před rizikem přepětí.

I při dodržení všech těchto rad se však možným škodám v důsledku úderu blesku zcela nevyhnete. Pro tento případ se vyplatí mít uzavřené pojištění majetku a nemovitosti, které Allianz pojišťovna nabízí. Obsahuje tři moduly pojistného krytí, Normal, Optimal a Exkluziv, přičemž riziko přímého úderu blesku obsahují všechny tři pojistné moduly, riziko přepětí pak kryje Exkluziv.

Allianz

Zdroj: Allianz

Sledujte nás

Facebook Twitter LinkedIn

Komentáře

Přidat komentář

Nejsou žádné komentáře.

RSS

Související články