Americké peklo: Silné bouřky s tornády nepřežily přes dvě stovky lidí


			Americké peklo: Silné bouřky s tornády nepřežily přes dvě stovky lidí
28.4.2011 Živly

Za pouhých dvacet čtyři hodin zemřelo na jihu Spojených států na 248 lidí. Důvodem jsou silné bouřky doprovázené tornády. Nejhůře postiženým státem je Alabama, kde tamní úřady napočítaly 162 mrtvých. Úřady nevylučují, že počet obětí ještě poroste. Statisíce lidí jsou již několik dní bez dodávek elektrického proudu. Řádění živlů se rozšiřuje postupně od Mexického zálivu na jihu USA až na sever země k Velkým jezerům a měl by zasáhnout až 21 států.

Jih Spojených států je na kolenou. Vichřice provázené dešti nebo tornády tam totiž napáchaly mohutné škody. Guvernéři států Alabama, Arkansas, Georgia, Mississippi a Tennessee vyhlásili stav nouze. Místní meteorologové se navíc obávají dalších tornád a lokálních záplav. Meteorologové, kteří bouře považují za nejničivější za několik desetiletí, zaznamenali 137 hlášení o tornádech.

Kromě Alabamy další mrtvé hlásí státy Mississippi, Georgie, Virginie, Louisiana a Tennessee. Větrná smršť zpustošila alabamské město Tuscaloosa, kde musela místní nemocnice přijmout na své pohotovostní oddělení nejméně stovku osob. Část města a dopravní infrastruktury byla zcela srovnána se zemí, oznámil tamní starosta Walter Maddox. Podle něj také bylo zmobilizováno v Alabamě na 2000 příslušníků národní gardy. Státu Alabama schválil americký prezident Barack Obama federální pomoc.

Řádění živlů postihlo i některé státy na severovýchodě USA. V New Yorku voda zatopila desítky silnic, v Marylandu bylo zase hlášeno tornádo u Andrewsovy základny, která leží nedaleko Washingtonu.

Podle americké televize The Weather Channel zasáhla USA úplně nejničivější série tornád v roce 1925; vyžádala si 747 životů. Při letošní bouři zahynulo nejvíce lidí od roku 1974, kdy tornáda zabila 307 lidí.

ČT 24

Zdroj: ČT 24

Sledujte nás

Facebook Twitter LinkedIn

Komentáře

Přidat komentář

Nejsou žádné komentáře.

RSS