Austrálie zavádí povodňovou daň


			Austrálie zavádí povodňovou daň
27.1.2011 Živly

Australská premiérka Julia Gillardová oznámila zavedení povodňové daně, která by měla platit jeden rok. Rekonstrukce po ničivých záplavách bude stát v přepočtu 90 miliard korun a australské úřady již dříve varovaly, že by mohlo jít o nejdražší přírodní katastrofu v dějinách země. 

Velká voda zdevastovala rozsáhlá území Queenslandu a zasáhla i Viktorii. Zničila úrodu, infrastrukturu a také těžební průmysl. Austrálie je jedním z nejvýznamnějších vývozců uhlí – jeho cena už kvůli zaplaveným dolům vzrostla na světových trzích o 20 procent.

Úřady před třemi dny evakuovaly další stovky lidí kvůli záplavám na jihovýchodě země, kde po vydatných deštích vzniklo velké jezero. Nyní je asi 90 kilometrů dlouhé a 40 kilometrů široké a rozlohou je větší než Paříž. Ohrožovat obce a města by mělo dalších nejméně sedm dní, než se rozlije do řeky Murray. Stoupající vodní hladina na zemědělském severozápadě státu zasáhla přes 1 700 domů a pozemků. Evakuováno bylo již více než 3 500 lidí.

Záplavy v Austrálii začaly před více než měsícem ve státě Queensland na severovýchodě země, kde zahynulo nejméně 30 lidí a poškozeno nebo zničeno bylo přes 30 000 domů.

Při uklízení škod způsobených povodněmi pomáhá 1 200 vojáků, což je největší nasazení armády do prací na odstraňování následků přírodní katastrofy od roku 1974, kdy se severoaustralským městem Darwin prohnala větrná bouře Tracy.

ČT 24

Zdroj: ČT 24

Sledujte nás

Facebook Twitter LinkedIn

Komentáře

Přidat komentář

Nejsou žádné komentáře.

RSS

Související články