Austrálii postihla nejsilnější větrná bouře za posledních 10 let


			Austrálii postihla nejsilnější větrná bouře za posledních 10 let
22.4.2015 Živly

Už více jak 48 hodin v kuse devastuje silná větrná bouře australské Sydney i s přilehlými oblastmi a naprosto ochromila statisíce domácností, dopravu i dodávky uhlí od největšího světového exportéra.

 

Austrálii sužuje třetím dnem větrná bouře. Úřady vyhlásily stav přírodní katastrofy. Podle agentury Reuters jsou hlášeni tři mrtví a tři nezvěstní. Před velkou vodou bylo zachráněno už 100 lidí. Bez proudu se ocitly statisíce domácností. V Sydney a dalších městech jdou škody do milionů dolarů. Úřady navíc varují před další bouří, která postupuje k pobřeží.

Australská bouře pustoší Sydney

Poryvy větru, které dosahují síly až 135 km/h, trhají stromy z kořenů a odnáší střechy z domů, nemluvě o stožárech elektrického vedení. Všechny lety do Sydney jsou zpožděny a zaplaveny byly i železniční stanice. Přístav Newcaste, který je největším přístavem na vývoz uhlí na světě, byl uzavřen. Zatím není jasné, kdy se dodávky uhlí zahraničním klientům obnoví.  

Australské Sydney postižené bouří a zaplavené domácnosti

Na moři přes noc uvízla výletní loď s 2500 pasažéry, jelikož nemohla být vpuštěna do přístavu kvůli až desetimetrovým vlnám. Pasažéři tedy museli přečkat noc na otevřeném moři. Australané takto silnou a dlouhotrvající bouři nepamatují.

Australské Sydney postižené silnou bouří

 

Tento roku bude pro tamější pojišťovny velmi náročný, neboť stejná oblast se akorát vzpamatovala z cyklonu Marcia, který se Austrálií přehnal letos na konci února. Tehdy se celková hodnota pojistných událostí vyšplhala až na 403,6 milionů dolarů.

Zdroj: Reuters

Sledujte nás

Facebook Twitter LinkedIn

Komentáře

Přidat komentář

Nejsou žádné komentáře.

RSS

Související články