Australské Brisbane se stalo bahnitým jezerem


			Australské Brisbane se stalo bahnitým jezerem
13.1.2011 Živly

Ničivá povodeň proměnila australské město Brisbane v bahnité jezero. Voda v metropoli státu Queensland zcela zaplavila na 12 000 domů. Zatopeny jsou silnice, přerušena byla železniční doprava a splašky z kanalizace volně proudí do okolních vod, napsal zpravodajský server BBC.

Bez dodávek elektřiny bylo do dneška v celém Queenslandu 115 000 domácností. Podle premiérky státu Anny Blighové, citované serverem BBC, lidé žijí v podmínkách, které odpovídají poválečné zóně.

Povodeň nedosáhla úrovně ničivých záplav z roku 1974, kdy voda vystoupala do výše 5,4 metru, její následky ale podle úřadů budou zřejmě stejně katastrofické.

"Queensland se dnes ráno vzpamatovává z nejhorší přírodní pohromy v jeho dějinách," řekla novinářům Blighová. Stav přírodní katastrofy podle ní platí na třech čtvrtinách Queenslandu, které velikostí odpovídají zhruba Jihoafrické republice. Náprava škod, která stát čeká, je podle ní "úkol poválečných rozměrů".

Starosta Brisbane Campbell Newman informoval, že vedle tisíců domácností je zcela pod vodou 2500 obchodů. Dalších 14 700 domácností a 2500 obchodů voda zčásti zaplavila.

Budovy v obchodním centru Brisbane zůstávají vylidněné. Lidé se po zaplavených částech pohybují na surfech nebo kajacích, protože čluny nebo loďky jim řeka odnesla. Někde potrvá další dny, než se budou moci vrátit domů. Některé domy však prý mohou být neobyvatelné.

V ulicích nepřetržitě hlídkuje na 200 policistů. Z rabování byli obviněni tři muži, kteří se podle policie pokusili ukrást loďky z rozvodněné řeky.

Od konce listopadu, kdy v severovýchodním svazovém státu povodně začaly, podle AP zahynulo 25 lidí a nejméně 61 se pohřešuje. Mnoho z nezvěstných pochází z okolí města Toowoomba, kde si pondělní blesková záplava vyžádala 14 mrtvých.

Velká voda v celém Queenslandu zaplavila desítky měst, některé z nich i třikrát, a narušila provoz uhelných dolů. Podle některých ekonomů by škody mohly činit šest miliard australských dolarů (111 miliard korun).

BBC

Zdroj: BBC

Sledujte nás

Facebook Twitter LinkedIn

Komentáře

Přidat komentář

Nejsou žádné komentáře.

RSS