Bahno pohřbilo 610 Brazilců, 14 tisíc připravilo o domov


			Bahno pohřbilo 610 Brazilců, 14 tisíc připravilo o domov
18.1.2011 Živly

Nejméně 610 obětí si vyžádaly podle nejnovější bilance katastrofální záplavy a sesuvy půdy v okolí brazilského Ria de Janeiro. Kolem 14.000 lidí přišlo o střechu nad hlavou. Předpokládá se však, že počet mrtvých bude ještě stoupat úměrně tomu, jak budou pokračovat vyprošťovací práce v izolovanějších lokalitách.

Nová brazilská prezidentka Dilma Rousseffová vyhlásila od soboty třídenní státní smutek. Na pomoc postiženým pak uvolnila téměř půl miliardy dolarů. Řady záchranářů posílí speciální jednotky, polní nemocnice a dva vrtulníky brazilského vojenského námořnictva.

Týmy záchranářů tak nyní dál prohledávají trosky domů zničených sesuvy a zalitých bahnem. Nejpostiženější jsou města Teresópolis, kde si živel vzal 263 životů, a Nova Friburgo, kde je obětí 274.

Většina lidí evidovaných mezi oběťmi zemřela ve spánku, když jejich obydlí zavalila masa bláta a kamení řítící se z podmáčených svahů okolních hor.Divoký proud cestou strhával zbytky domů, stromů a aut, které svou vahou dokonaly dílo zkázy. Záplavy postihly hlavně chudé obce, jejichž obyvatelé postavili svá skromná obydlí v rizikových záplavových oblastech.

ČT 24

Zdroj: ČT 24

Sledujte nás

Facebook Twitter LinkedIn

Komentáře

Přidat komentář

Nejsou žádné komentáře.

RSS