Balkán sčítá škody po povodních, záplavy zasáhly i Česko


			Balkán sčítá škody po povodních, záplavy zasáhly i Česko
29.5.2014 Živly

Bosna a Hercegovina ani Srbsko se neobejdou bez zahraniční pomoci. Evropská unie přislíbila 30 milionů eur (823 milionů korun), škody ale vyšplhaly na 1,5 miliardy eur.  

Záplavy v Bosně zničily na 7500 domů, domovy muselo opustit na 80 000 lidí. Podle ředitele svazu zemědělců Republiky srbské, Vladimira Usoraca, postihly povodně  58 % obyvatelstva a 40 % plochy. Podle něj pošlo kolem 60 % zvířectva.

Srbský prezident Tomislav Nikolič požádal o pomoc členské státy OSN. Poukázal přitom na skutečnost, že živel napáchal tak velké škody, že by se s nimi země jen stěží vyrovnäla. Premiér Aleksandar Vučič už před týdnem odhadl ztráty až na 1,5 miliardy eur (přes 41 miliard korun).  

Situace v ČR

Po bleskových povodních očekávají meteorologové déšť i dnes.  Na jihočeských řekách Černé, Malši a horního toku Lužnice předpokládají dosažení prvního povodňového stupně. Prvního stupně dosáhne zřejmě odpoledne i Vltava v Praze.

Řeky v Plzeňském kraji pomalu klesají. Hladiny toků na Jesenicku, které postihly v noci na dnešek bleskové záplavy, již klesly a většinou jsou na prvním povodnovém stupni. Pomoc hasičů však na místě stále pokračuje a lidé sčítají škody.

Další příval srážek očekávají meteorologové i během dnešního dne. V Moravskoslezském, Olomouckém a Zlínském kraji mohou navíc i nadále udeřit silné bouřky. Povodňová výstraha skončí ve čtvrtek v 15 hodin.

aktuálně.cz, eurozprávy.czZdroj: aktuálně.cz, eurozprávy.cz

Sledujte nás

Facebook Twitter LinkedIn

Komentáře

Přidat komentář

Nejsou žádné komentáře.

RSS

Související články