Bouře v západní Evropě má nejméně 13 obětí


			Bouře v západní Evropě má nejméně 13 obětí
28.10.2013 Živly

Jedna z nejhorších bouří za poslední desetiletí zasáhla jih Velké Británie, část Francie, Belgie, Nizozemska a Německa. Jen v Anglii zůstalo bez proudu více než půl milionu domácností. Silný vítr a vydatné srážky zde výrazně omezily silniční, železniční i leteckou dopravu. Více než sedm tisíc domácností přežívá bez proudu a obě spojení mezi Walesem a Anglií jsou uzavřena.

Nejvíce postiženou oblastí je právě jižní a střední Anglie a Wales. Na jihu už si bouře vyžádala první oběť, když moře strhlo čtrnáctiletého chlapce. Záchranáři po něm neúspěšně pátrají od nedělního večera. Další dva lidé zahynuli pod padlým stromem.Varováni byli hlavně obyvatelé hrabství Cornwall, Devon, Dorset, Hampshire, West a East Sussex a Kent. Bez proudu je přes 220 tisíc domovů.

Kvůli mohutné bouři nefunguje ani lodní doprava mezi anglickým Doverem a francouzským Calais. Ve Francii je bez dodávek proudu 75 tisíc domácností. Ve Francii jsou nejvíce zasažené regiony Normandie a Bretaň. Na pobřeží meteorologové naměřili rychlost větru až 140 kilometrů v hodině.

Heathrow zrušilo lety

Letiště Heathrow hlásí šedesátku zrušených letů. Dopravce Eurostar, který provozuje linky spojující Británii s evropským kontinentem, počítá s dlouhými zpožděními, spoje mezi Londýnem, Paříží a Bruselem nevyjedou nejméně do osmi hodin SEČ.

Dvojice reaktorů v jaderné elektrárně Dungeness B na jihu Anglie se automaticky odstavila poté, co se komplex náhle ocitl bez proudu. Chlazení nyní zajišťují generátory.

Plné ruce práce mají kvůli počasí také hasiči v Belgii

Také na mnoha místech v Belgii odstraňují spadané větve, stromy či elektrické dráty, které úplně či částečně zablokovaly silnice. Po významné železniční trati mezi Bruselem a Namurem jezdily kvůli stejným problémům dopoledne vlaky jen po jedné koleji, vzrůstají proto zpoždění. Zrušeny byly ranní odjezdy vlaků Eurostar do Londýna. V Bruselu, Antverpách i dalších městech byly kvůli silnému větru, který na belgickém pobřeží dosahuje v nárazech až 120 kilometrů za hodinu, uzavřeny parky, zoologická zahrada či dětská hřiště.

ČT24

Zdroj: ČT24

Sledujte nás

Facebook Twitter LinkedIn

Komentáře

Přidat komentář

Nejsou žádné komentáře.

RSS

Související články