Čechy navštívilo ničivé tornádo


			Čechy navštívilo ničivé tornádo
20.6.2013 Živly

Krnovem se v úterý odpoledne prohnalo tornádo. Na místě to zjistili experti z Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ) v Ostravě.

Vír způsobil škody na pětikilometrové trase. Zničil střechy na víc jak 40 domech, lámal stromy. V lese způsobil rozsáhlé polomy. Škody ještě nebyly vyčísleny, řekl pracovník ČHMÚ Pavel Lipina.

"Můžeme s jistotou říci, že se jednalo skutečně o tornádo. Svědčí o tom stopy, které jsme na místě zajistili. Především ukroucené kmeny stromů," řekl Lipina.

Tornádo se podle něj zformovalo na okraji Krnova u silnice vedoucí na Krásné loučky. Odtud postupovalo k osadě Ježník. Zde poničilo střechy čtyř domů. Obrovské škody způsobilo v lese. "Tam jsme objevili opravdu obrovský polom," řekl Lipina.

Podle Lipiny není tornádo v klimatických podmínkách České republiky úplně běžné. "Objeví se v Česku i třikrát do roka. Mnohdy si je ale média ani nevšimnou, protože se přežene třeba lesem či přes louky," řekl.

Škody budou teprve vyčísleny. Stejně tak bude teprve vyčísleny škody na dalším městském a soukromém majetku. "Přesnější čísla budeme mít předpokládám v pátek dopoledne. Odhaduji, že škody se vyšplhají na několik desítek milionů korun," řekla starostka.

aktuálně.cz

Zdroj: aktuálně.cz

Sledujte nás

Facebook Twitter LinkedIn

Komentáře

Přidat komentář

Nejsou žádné komentáře.

RSS

Související články