Česka se dotkl orkán Xaver, desítky tisíc lidí zůstaly bez proudu


			Česka se dotkl orkán Xaver, desítky tisíc lidí zůstaly bez proudu
6.12.2013 Živly

Silný vítr, který se prohnal v noci Českou republikou, poničil na mnoha místech elektrické vedení. Po celé republice zůstaly bez elektrického proudu tisíce až desetitisíce odběratelů. Nejhorší situace je ve východních Čechách, na Chebsku a Děčínsku. Česko podle meteorologů totiž zasáhl okraj bouře Xaver, která postupuje severem Evropy.

Společnost ČEZ vyhlásila v Královéhradeckém kraji a na Semilsku kalamitní stav. Silný vítr tam způsobil desítky poruch na vedeních vysokého napětí. Bez proudu byly dnes ráno v regionu stovky domácnosti. Uvedla to řekla regionální mluvčí firmy ČEZ Šárka Beránková.

Situace v hradeckém kraji a v okrese Semily je podle mluvčí výrazně horší než v jiných částech země. „Během noci jsme evidovali 43 poruch na vedení vysokého napětí. Jinde byly počty poruch zhruba poloviční,“ řekla Beránková. Ačkoliv se energetici snaží poruch postupně odstraňovat, nové poruchy se kvůli trvajícímu silnému větru stále objevují a lidé nové výpadky dál nahlašovali.

Vichřice dosahovala téměř rychlosti orkánu

Vichr, který provázel bouři v noci na dnešek, byl nejsilnější na horách severních Čech. Dosahoval průměrné rychlosti 115 kilometrů za hodinu, tedy těsně pod hranicí orkánu. Nejvyšší rychlost větru meteorologové naměřili v Krušných horách na německém Fichtelbergu vedle Klínovce, a to nárazově až 133 kilometrů za hodinu. Za orkán je vítr označen, pokud dosáhne průměrné rychlosti 118 kilometrů za hodinu, což je 12. a nejvyšší stupeň takzvané Beaufortovy stupnice.

Energetici ještě před příchodem větru na základě předpovědi posílili poruchové čety. „Na opravách naplno pracujeme,“ uvedla mluvčí. Plné ruce práce měli v noci na dnešek v hradeckém kraji i hasiči. Ve více než pěti desítkách případů odstraňovali zejména spadlé stromy. Silný vítr v regionu zatím nikoho nezranil.

Na několika regionálních železničních tratích převážně v severních Čechách jsou popadané stromy. Problémy jsou i s dálkovou dopravou v jižních Čechách. Pražské letiště Václava Havla dopoledne zrušilo pět spojů s Británií a Ruskem.

E15

Zdroj: E15

Sledujte nás

Facebook Twitter LinkedIn

Komentáře

Přidat komentář

Nejsou žádné komentáře.

RSS

Související články