České mobilní protipovodňové zábrany světové úrovně


			České mobilní protipovodňové zábrany světové úrovně
17.2.2011 Škody

Posledních pár let přichází do České republiky velká voda téměř pravidelně. Aby lidé s povodněmi nemuseli bojovat jen tím, že umístí ke korytu pytle s pískem, vznikl ve Výrobním a opravárenském podniku v Dolním Bousově patentově přihlášený unikátní a světový vynález mobilních protipovodňových zábran.

Právě tyto mobilní zábrany jako jediné v Evropě splňují a dokonce překračují světový standard v tomto oboru. Za standard se přitom považují normy ženijního vojska USA.

Unikátní zábrany dovedou odklonit povodňovou vlnu a usměrnit tok vody ve výškách hrazení půl metru, metr, nebo dokonce jeden a půl metru. Nepotřebují pevný podklad, jsou lehce přenosné a snadno se s nimi manipuluje. Jejich stavbu i v rozmoklém terénu a v libovolné délce zvládne poměrně rychle několik málo neškolených lidí. Zábrany se dají umístit v podstatě kdekoli, a to i na stávajících zatravněných či betonových hrázích.

Unikátní konstrukce

Protipovodňové desky jsou vyrobeny ze speciálního, zdravotně a ekologicky nezávadného sklolaminátu - kompozitu s ocelovou výztuží, jež jsou ještě zesílené zvláštními žebry. Desky dostaly kvůli snadnější manipulaci textilní ucha a ve spodní části mají přinýtovaný gumový pás. Ten utěsňuje zábranu v místě styku s terénem, vyrovnává nerovnosti a minimalizuje průsak vody. K deskám se dodávají spojovací díly z ocelového plechů, jeklů, gumotextilního pásu a opěrná skládací konstrukce ze svařovaných ocelových profilů.

Na kolik to přijde

Cena zábran je v porovnání s tím, jaké škody dokážou povodně způsobit, velice příznivá. Za běžný metr s kompletním vybavením by zájemce neměl zaplatit víc než deset tisíc korun.

Loni na jaře na výstavě Ochrana před povodněmi Brno 2010 prezentoval Výrobní a opravárenský podnik své zábrany nejen ke koupi, ale i k pronájmu. Firma odhadem slibuje zamezit poškození alespoň čtyřiceti procent ohroženého majetku.

Moravské hospodářství

 

 

Zdroj: Moravské hospodásřtví

Sledujte nás

Facebook Twitter LinkedIn

Komentáře

Přidat komentář

Nejsou žádné komentáře.

RSS